Ekonomik kriz Koç’u da etkiledi; TOFAŞ üretime 9 gün ara verecek

Koç Holding’in otomotiv sektöründe faaliyet gösteren şirketi Türk Otomobil Fabrikaları AŞ (TOFAŞ), Bursa fabrikasında üretime 9 gün ara verecek. “Pazardaki daralma” karara gerekçe olarak gösterildi.

TOFAŞ alınan kararı Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bildirdi. KAP’a yapılan açıklamada, “Yurt içi pazarda son dönemde yaşanan daralma nedeniyle Şirketimiz Bursa fabrikasında Ekim ayında farklı günlerde toplam 9 iş günü üretime ara verilecektir.” ifadeleri kullanıldı.

ALİ KOÇ: ENDİŞELERİMİZ ARTTI

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Koç önceki gün, “Temmuz ve ağustosta kurdaki artıştan sonra bizim de endişelerimiz arttı. Kur artışı herkes gibi bizi de etkiliyor.” demişti.

Koç, ekonomi yönetimi ile Merkez Bankası’nın kur artışına karşı gerekli refleksi göstermekte geç kaldığını da söylemişti.

İTALYAN FIAT İLE KOÇ YARI YARIYA ORTAK

1968 yılında kurulan TOFAŞ’ta Koç Holding ve Fiat Chrysler Automobiles (FCA) yüzde 50-50 ortak. Yüzde 24,3’ü halka açık olan Tofaş’ın hisseleri, Borsa İstanbul BİST 30 ve BİST 100 endekslerinde işlem görüyor.

10 BİNE YAKIN KİŞİ İSTİHDAM EDİYOR

Yılda 450 bin araç üretim kapasitesi ve 10 bine yakın çalışanı ile Türkiye’nin üçüncü büyük sanayi kuruluşu olan TOFAŞ’ın Bursa fabrikası 350 bin metrekaresi kapalı, yaklaşık 1 milyon metrekare alan üzerinde kurulu.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin