Dünya ellerinin altında!

Dünyada sadece 2 atölyede el yapımı yerküre üretildiğini biliyor muydunuz? Bunlardan biri Londra’daki Bellerby stüdyosu. Peter Bellerby’nin 2008 yılında açtığı küçük dükkan, babasının 80. yaş günü için ona kaliteli bir yerküre almak istemesiyle kurulmuş.

Ucuz ve basit bir küre ile pahalı bir antik model tercihi arasında kalan Bellerby, kendi küresini yapmak için kolları sıvamış Ancak, giriştiği iş karmaşık, maliyetli ve düşündüğünden daha çok zaman alıyordu. Bu girişimi ona kendi yerküre imalat stüdyosunu açtırmış. Hikayesini böyle anlatıyor Bellerby. Şimdilerde onun küçük ekibi, kaliteli, el yapımı, sanat eseri yerküreler imal ediyor. Dik durma ayağından boyasına, harita çizimine kadar her parçası geleneksel ve modern teknikler kullanılarak kullanıma sunuyorlar. Çalışanları, yerküre yapımının zor bir zanaat olduğunu söylüyor. Zira, harita şeritlerinin küreye uygulanması işini öğrenmek bile bir yıl sürüyor.

Şirket 23 santimetrelik masa versiyonundan 127 santimetrelik dev boyutlara varan çeşitleriyle yaptıkları kürelerle uluslararası bir takdir kazandı. Küreler televizyon programlarında ve Hollywood filmlerinde kullanılıyor.

Bilinen ilk yerküre Alman haritacı, seyir subayı ve tüccar Martin Behaim tarafından 1492 yılında yapıldı. 15. yüzyılın sonuna kadar küre yapımı Avrupa’da tanınmış bir sanat haline geldi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin