Dünya dizeli yasaklıyor, Türkiye zirveye taşıyor!

HABER YORUM | YUSUF DERELİ

Özellikle Avrupa’da bir çok ülkede çevre hassasiyeti nedeniyle dizel otomobiller yasaklandı. Ancak Türkiye’de durum tam tersi! Türkiye İstatistik Kurumu, trafiğe kayıtlı araç sayısının ekim ayı sonu itibariyle 23 milyon 153 bin 556 olduğunu açıkladı. Geçtiğimiz yıl trafiğe kayıtlı otomobillerden yüzde 36,6’sı dizeldi. Bu yıl ise bu oran yüzde 38’e dayandı! Dünyanın teşvik ettiği LPG ve benzinli otomobillerin oranında ise düşüş var.

TÜİK’in verilerine göre, 2019 yılı Ekim ayında 68 bin araç trafiğe kayıt yaptırdı. Söz konusu rakamın yüzde 63’ünü otomobiller oluşturdu. Faiz indirimlerinin de etkisiyle trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı bir önceki aya göre yüzde 29,8 arttı. Bu artış otomobilde yüzde 51, minibüste yüzde 8, kamyonette yüzde 53,9, kamyonda yüzde 34,8, traktörde yüzde 19 olarak kayıtlara geçti.

DİZEL ORANI YÜZDE 38’E DAYANDI

Ekim ayı sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı 12 milyon 515 bin 365 adet otomobilin yüzde 37,8’i dizel, yüzde 37,5’i LPG, yüzde 24,3’ü benzinli olarak tespit edildi. Elektrikli veya hibrit otomobillerin oranı ise binde 1. Ocak-Ekim döneminde trafiğe kaydı yapılan 300 bin 979 adet otomobilin yüzde 54’ü beyaz, yüzde 24,1’i gri, yüzde 6,9’u siyah ve yüzde 5,6’sı kırmızı iken yüzde 9,4’ü ise diğer renklerden oluştu.

LPG ORANI DÜŞTÜ

Geçtiğimiz yıl aynı dönemde trafiğe kayıtlı araç sayısı 22 milyon 818 bin olarak açıklanmıştı. 2018 yılı Ekim ayı sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı 12 milyon 373 bin 601 adet otomobilin yüzde 38’i LPG, yüzde 36,6’sı dizel, yüzde 25’i benzin yakıtlı olarak kayıtlara geçmişti. Özellikle Avrupa’da bir çok ülke çevre hassasiyeti nedeniyle dizel kullanımını yasaklıyor. Hatta bir çok otomobil markası dizel üretimine son verdiğini duyurdu. Ancak Türkiye için bütün bunlar hiç bir anlam ifade etmiyor!

Yeni Captur’e Euro NCAP’ten 5 yıldız

Yeni Renault Captur, Euro NCAP güvenlik testlerinde en yüksek not olan beş yıldız almayı başardı. Kasım ayında yenilenen B-SUV’un lideri Captur, en üst seviyede aktif ve pasif güvenlik sunuyor. Euro NCAP testlerinden beş yıldız alan Yeni Clio gibi ittifakın yeni platformu CMF-B’yi kullanıyor.

Yeni Captur, oldukça zengin bir donanım seviyesine sahip: 6 adet hava yastığı, acil durum fren destekli ABS, bir kamera ve radar (bu ekipmanlar şeritte kalma yardımı, hız uyarılı trafik işareti tanıma özelliği, güvenli mesafe uyarısı ve acil durum fren destek sistemi gibi sistemlerin çalışmasına olanak sağlıyor), hız ayar ve sınırlayıcı, beş koltukta da emniyet kemeri hatırlatıcısı ve acil durum arama. Ayrıca standart olarak sunulan 360° kamera, yüzde 100 LED ön farlar, otomatik kısa/uzun far ve kendiliğinden kararan iç dikiz aynası, daha güvenli bir görüş sağlıyor.

SUV’un yeni lideri: Peugeot 

Son dönemde tasarımlarıyla öne çıkan Fransız otomotiv devi Peugeot, zirveleri zorluyor. Türkiye’de otomotiv pazarı daralırken, Peugeot Türkiyeise büyümesini sürdürüyor. Kasım sonu itibariyle satış sıralamasında beşinci sıraya yükselen Peugeot, SUV segmentinde ise liderliğe oturdu.

Tasarımı, teknolojisi ve benzersiz sürüş keyfi ile beğeni toplayan Peugeot SUV ailesi Kasım sonu itibariyle SUV segmentinin lideri oldu. Peugeot SUV ailesinin 2018 yılında %9,9 olan segment payı, Kasım sonu itibariyle 11.485 adetle %14,8’e yükseldi. Markanın SUV segmentindeki liderliğinin yanında, Peugeot SUV 3008 9.122 adet satış ve %16,5 pay ile C-SUV segmentinde de liderlik koltuğuna oturdu. Uzun bir süredir en çok tercih edilen SUV markası Nissan’ın Qashqai modeli, kasım ayında 8 bin 32 adet satışla ikinci sırada yer aldı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin