Dünya Çocuk Hakları Günü’nde Türkiye’deki tutsak bebekler unutulmadı: Onların yeri cezaevleri değil

Dünya Çocuk Hakları Gününde Türkiye hapishanelerindeki bebek ve çocuklar için dikkat çeken etkinlik düzenlendi. Sivil toplum kuruluşlarının Almanya Wiesbaden ve Heilbronn’daki organizasyonlarında, “İki ülke arası uzak. Ancak çocukların yaşadıkları acı bize çok yakın yüreğimizde hissediyoruz.’’ mesajları verildi

 

TÜRKİYE ‘AÇIK CEZAEVİ’NE DÖNDÜ

CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan’ın verdiği bilgilere göre Türkiye cezaevlerinde yaklaşık 345 çocuk, 780 de bebek anneleriyle birlikte cezaevinde tutuluyor. Türkiye bu konuda bütün dünyada ‘lider’ olabilir. Aydoğan, “Bu konuda hassasiyetimizi dile getirdik ve bir yasal düzenleme önerdik. İktidar oralı olmadı.” diyor.

TUTSAK BEBEKLER İÇİN YÜRÜDÜLER

Türkiye’de anneleri ile birlikte hapiste kalmak zorunda olan yüzlerce bebek ve çocuk için Almanya Heilbronn’da Horizont Derneği etkinlik düzenledi. Dernek gönüllüleri şehir meydanında Türkiye’deki tutsak bebek ve çocukların durumunu protesto ederken, onların yakınlarının çizdiği resimleri sergiledi. Şehir sakinlerinin büyük ilgi gösterdiği resimler hapishanelerdeki kadın ve çocukların yaşadıklarını anlatıyor.

BEBEK VE ÇOCUKLARIN YERİ HAPİSHANE DEĞİL

Almanca ve Türkçe yapılan açıklamada ise çocukların ve bebeklerin yerinin hapishane olmadığının altı çizildi. Çocuk ve bebeklerin özgür bırakılmaları çağrısı yapıldı. Meydanda sergilenen Resimlerden ve hapishanedeki çocukların hikayesinden etkilenen bir Alman kadının yorumu ise dikkat çekiciydi: “Türkiye bize mesafe olarak çok uzak. Ama bu resimler içimize çok dokundu. Çok yakından hissettik. Dehşete düştüm.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin