Dünya Bankası: “Türkiye bu yıl yüzde sıfır büyüyecek”

Dünya Bankası “Türkiye Ekonomi Monitörü: Yeni Bir Rota Çizmek” başlıklı raporunu açıkladı. Raporda Türkiye’nin bu yıl yüzde 0, önümüzdeki yıl ise yüzde 3 büyüyeceği belirtildi.

Reuters’in haberine göre, Dünya Bankası (DB), Türkiye’nin ekonomik toparlanmasının hızı ve sürdürülebilirliğinin, belirsizliğin azalması ve yatırımcı güveninin yeniden sağlanmasına bağlı olduğunu belirtti.

Dünya Bankası, Türkiye’nin büyüme tahminini ise değiştirmedi. Türkiye ekonomisinin bu yıl geçen yıla kıyasla değişiklik kaydetmeyerek sıfır büyüyeceği, 2020’de ise yüzde 3 büyüme sağlayacağı tahmininde bulundu.

Dünya Bankası tarafından bugün yayımlanan ve ekonomik toparlanmada izlenebilecek politikaların ele alındığı Türkiye Ekonomi İzleme raporunda yer alan tahminlere göre gayrı safi yurtiçi hasılanın (GSYH) 2021 yılında ise yüzde 4 olması bekleniyor.

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Auguste Kouame, “Daha yoksul olan hanehalkı en fazla etkilenen kesim oldu çünkü düşük gelirli işçiler, iş gücü kaybının en fazla olduğu inşaat ve tarım sektörlerinde çalışıyor. En yoksul kesin için işsizliğin uzun vadeli etkisi daha fazla çünkü sınırlı savunma mekanizmasına sahipler” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin