DSÖ Başkanı: Salgın konusunda ciddiye alınmadık

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, koronavirüs salgınıyla ilgili dünya genelinde en üst düzeyde uyarı yaptıklarını ancak her ülkenin tavsiyelerine kulak vermediğini belirtti.

DSÖ Başkanı, Çin dışında henüz 82 COVID-19 vakası varken acil durum ilan ettiklerini ancak bunu bütün ülkelerin ciddiye almadığını belirterek, “Uyarılarımızı dinleyen ülkeler şu an daha iyi durumda” dedi.

Ghebreyesus, “Salgına karşı kapsamlı bir mücadele yöntemi geliştirmeleri, test yapmaları, izolasyon uygulamaları ve takip yapmaları konusunda bütün dünyaya tavsiyede bulunduk. Bu tavsiyelere uyan ülkelerin daha iyi durumda olduğunu görebilirsiniz, bu bir gerçek” diye konuştu.

Bir çok ülkenin salgınla ilgili tedbirlerini yumuşatmaya başladığı sırada açıklama yapan Ghebreyesus salgınının sona ermesinin henüz çok uzak olduğunu dile getirdi. Ghebreyesus, COVID-19 hastaları dışındaki diğer sağlık hizmetlerinin, özellikle de çocuklara yönelik tedavilerin aksamasından endişe duyduğunu söyledi.

Afrika, Doğu Avrupa, Latin Amerika ve bazı Asya ülkelerinde vakalarda görülen artışın kaygı verici olduğunu belirten Ghebreyesus, “Önümüzde uzun bir yol ve yapılacak çok iş var” ifadelerine yer verdi.

2 YORUMLAR

  1. Bu adam müthiş yalan söylüyor. Olayın başlarında Çin’e karşı korkakça tepki verdi. Pandemi olmasını bile geç açıkladı. Şimdi kalkmış uyardık diyor. Sahtekar adam. #covid19 un yayılmasında birinci sorumlu Çin ikinci sorumlu #who başkanı #Tedros tur.

  2. Bu uluslar arasi organizasyonlar niye varlar? Kime hizmet ediyorlar cok saglam arastirilmasi gerekiyor. Insanlarin ve insanligin cikarina calismiyorlar, bence en iyi finansi kim yapiyorsa onun cikarina calisiyorlar. Uluslar arasi organizasyonlar insanligin faydasi icin yeniden organize edilmeli ama nasil ve kim yapacak. Bu dunya duzeninde hic mumkun gorunmuyor. Zaten ABD de WHO`nun en buyuk finansoru oldugunu, kendi cikarina hizmet etmedigini gordugunde de hemen finansi kesicem, dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin