DSÖ: Avrupa’da her 17 saniyede bir kişi koronadan ölüyor

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge, koronavirüs vakalarının tırmandığı Avrupa’da ‘her 17 saniyede bir insanın öldüğünü’ söyledi. “Çok zor bir altı ay Avrupa’yı bekliyor” diyen Kluge, sağlık sisteminin zorlandığını ve yoğun bakım ünitelerinin dolduğunu ifade etti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge, Kopenhag’da düzenlediği online basın toplantısında Avrupa’da son bir haftada 29 binden fazla kişinin koronavirüs sebebiyle öldüğünü açıkladı. Kluge, “Tünelin ucunda ışık göründü ama çok zor bir altı ay Avrupa’yı bekliyor” ifadelerini kullanarak bunun her 17 saniyede bir insanın öldüğü anlamına geldiğini söyledi.

‘VAKALARIN YÜZDE 28’İ AVRUPA’DA’

Kluge, dünya genelindeki bu güne kadar tespit edilen vaka sayılarının yüzde 28’inin, can kayıplarının ise yüzde 26’sının Avrupa’da olduğunu söyledi. Geçen iki haftada Kovid-19 bağlantılı ölümlerin yüzde 18 artış gösterdiğini belirten Kluge, günde 4 bin 500 kişinin korona virüsü nedeniyle öldüğüne dikkat çekerek kurallara uyulduğu takdirde bunun önlenebileceğini söyledi.

‘YOĞUN BAKIM KAPASİTELERİ DOLUYOR’

Deutsche Welle’nin (DW) haberine göre, Kluge önceki hafta 2 milyondan fazla vaka tespit edildiğini ancak bunun geçen hafta 1,8 milyon vakaya gerilediğini kaydetti. Kluge Avrupa’da sağlık sisteminin artan vaka sayıları nedeniyle sınırlarına geldiğini de sözlerine ekledi. Kluge Fransa’da yoğun bakım ünitelerinin 10 gündür yüzde 95 dolduğunu, İsviçre’de ise tamamen dolduğunu açıkladı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin