Dr. İzzet Özkan: Kapıyı açtım, başkan ve eşi karşımda… ‘Kraliyet Nişanı’nı takdime geldik’ dediler

BASRİ DOĞAN, ZAANDAM Tr724

Hollanda’nın Zaandam şehrinde yaşayan, eğitim ve diyalog çalışmalarıyla tanınan Dr. İzzet Özkan Kraliyet Nişanı’na layık görüldü.

TR724’e açıklamalarda bulunan Dr. İzzet Özkan, Zaandam Belediye Başkanın çiçekle evinin kapısına kadar gelerek mutlu haberi verdiğini söyledi. Özkan “Her yıl düzenlenen törenle kazananlar açıklanıyor ve madalyaları takdim ediliyordu ancak bu sene Kovid-19 salgını nedeniyle belirsiz bir süreye kadar askıya alındı.”  dedi.

Ülke genelinde her yıl 27 Nisan’da kutlanan Kral Günü öncesinde takdim edilen Kraliyet Şövalyesi Nişanları, bu yıl koronavirüs salgını nedeniyle belediye başkanları tarafından hakeden kişilere evlerinde verildi.

Zaandam şehrinde eğitim ve diyalog çalışmaları kapsamında yürüttüğü başarılı çalışmaları sebebiyle ödüle layık görülen tıp doktoru Özkan, şu bilgileri aktardı: “42 yıldır Hollanda’dayım Zaandam’da ikamet ediyorum. Kendim doktorum. 2001 yılından bugüne değin doktorluk yapıyorum. Bunun yanında mesai saatlerimin dışında gönüllü olarak çeşitli faaliyetlerde bulunuyorum. Üniversite yıllarımdan itibaren gönüllü faaliyetler yapıyorum. İlk etapta ilkokul ve ortaokul talebelerine nasıl okul sonrasında arkadaşlar ile ne yapabiliriz diye bir vakıf kurduk. Bu öğrencilere okul sonrasında ev ödevlerinde yardımcı olduk. Yaklaşık haftada 130 talebeye bu konuda yardımcı olduk. Öğrencilerimiz farklı milletlerden insanlardan oluşuyordu. Derslerinde kim eksiklik var ise bizlere müracaat ediyordu.”

‘İŞİMİN DIŞINDA DİYALOG ÇALIŞMALARI YAPIYORUM’

İslam ve Diyalog Vakfı isminde bir vakıf kurduklarını belirten İzzet Özkan, “Bu Vakıfta değişik kültürden insanlarla nasıl kontağa geçebiliriz ve diyalog kurabiliriz diye kafa yorduk. Faaliyetler yaptık. Bu diyalog çalışmalarını yaklaşık on yıl sürdürdük. Her alanda faaliyetlerde bulunduk. Örnek verecek olursak, iftar çadırları, aşure gemisi ve vakfımızda birebir diyalog programları faaliyetleri düzenledik.” ifadelerini kullandı.

‘ZAANSTAD BELEDİYE BAŞKANI JAN HAMMİNG EVİMİZE GELDİ’

Ödülü aldığı için gururlu ve çok mutlu olduğunun altını çizen Dr. İzzet Özkan, belediye başkanını elinde çiçekle kapıda görünce şaşırdığını dile getirdi. Özkan o anları şöyle anlattı: “Evimin kapısı çaldı. Kapıyı açtıktan sonra Zaanstad Belediye Başkanı Jan Hamming ve eşi kapıda bir buket çiçek ile kapıda duruyordu. Normalde randevumuz yoktu. Buyrun içeri girin dedim. Hayır içeri giremeyiz koronavirüs tedbirleri gereği kapıdan size Kraliyet Nişanı ödülüne layık görüldüğünüzü bildirmek için geldik dedi. Bu Kraliyet Nişanını daha sonra bir törenle size vereceğiz dediler. Bu Nişan en az 20-25 yıl aktif olarak bu ülkede faal çalışma yapman gerekiyor. Çünkü Hollanda’da gönüllü işler yapmak çok revaçta. Çok insan kendi işi olmasına rağmen gönüllü iş yapar. Emeğimize duyulan saygı ve Hollanda ile ne kadar gurur duyuyorsam, bir Kraliyet Nişanı alması bir o kadar gurur verici.”


 

Gazeteci Basri Doğan’a Hollanda Kraliyet Nişanı

1 YORUM

  1. Rabbim hayırlı muarek eylesin.Bu dünyada takdir edildiği gibi Ruzu mahşerdede karşılığınıkat be kat görebilmeyi nasip etsin.
    Katlanarak hizmetlerin devamını dilerim.

    Selam ve dua ile

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin