Dört ülkedeki 40 şehirde Türkiye’deki mağdur kadınlar için protesto gösterileri

Amerika merkezli Advocates of Silenced Turkey’in (AST) aktivistleri ABD, Kanada, Brezilya ve Arjantin dahil olduğu ülkelerdeki 40 şehirde Türkiye’deki mağdur kadınlar için protesto gösterileri düzenledi.

6 Mart’ta yapılan organizasyon kapsamında gün boyunca #Fight4WomenTurkey etiketiyle dünyaya Türkiye’de yaşanan hukuksuzluklar duyuruldu.

Aktivistler programlar sırasında özellikle Türkiye’de siyasi tutuklu 5,000’e yakın kadının ve çocuklarının hemen bırakılmasını talep etti.

AST yaptığı açıklamada, “Her geçen gün artan insan hakları ihlallerinde Erdoğan rejimi altında kadınlara yapılan haksızlıklar daha artıyor. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın raporunda da geçen 62,669 siyasi tutukludan 5,000’e yakını kadın ve 780 tane masum bebekte masum anneleriyle zulme maruz kalmaya devam ediyorlar. Sadece siyasi tutuklulukla sınırlı değil kadınlara yapılan haksızlıklar, kadın cinayetleri son yıllarda 3 katına yükseldi. Sadece 2020 yılında 300 kadın öldürüldü” ifadelerini kullandı.

New York’un ünlü caddeleri 42. Cadde ve 8. Aveneu’nün köşesine verdikleri reklamlarla dikkat çeken AST’nin sözcüsü Hafza Girdap ise “Kadına karşı şiddete, kadın cinayetlerine, kadın hakları ihlallerine, kadının maruz kaldığı eşitsizliğe/haksızlığa, şiddetin rejim eliyle işlenmesine veya devletin tacizciyi, tecavüzcüyü/katili cezalandırmamasına dur demeyelim de ne diyelim” dedi.

Arkansas ve Washington’da sticker yapıştırılmış bardaklarla Amerikalılara kahve ikram edildi. Kanada’nın Calgary şehrinde hak ihlalleriyle ilgili güncel bilgilerin yer aldığı reklam afişleri giydirilmiş araba ve kamyonlar sokaklarda dolaştı. Ottawa, Canada, Albany, New York’ta meclis binalarının önünde açıklamalar yapıldı.

Protestolara tepkiler

Kansas city de “The Pitch” dergisi protestoları makale yapacaklarını söylerken, protestolara katılacak bir Amerikalı ise “ 6 Mart’ı dört gözle bekliyoruz. Çok mutlu olduğumuzdan değil ama kardeşlerimizin sesi olabileceğimiz için” demesi dikkat çekiyor.

Arkansas’ta ve Waahington’da protesto esnasında sticker yapıştırılmış bardaklarla Amerikalılara kahve ikram edilirken Calgary, Canada’nin soğuğunda giydirilmiş araba ve kamyonlarla protestolar düzenlendi.

Protestonun yapıldığı şehirler

 

1- New York, NY
2- Boston , MA
3- Connecticut, CT
4- Washington, DC
5- Toronto, CANADA
6- Ottawa, CANADA
7- Vancouver, CANADA
8- Calgary, CANADA
9- Montreal, CANADA
10- Phoenix, AZ
11-Tucson , AZ
12- Las Vegas, NV
13- Houston, TX
14- Austin, TX
15- Dallas, TX
16- Kansas City
17- Little Rock, AR
18- Baton Rouge – LA
19- San Antonio, TX
20- Switzerland
21- Chicago, IL
22- Columbus- OH
23- Cleveland, OH
24- St. Louis, MO
25- Argentina
26- San Francisco, CA
27- Bay Area, CA
28- Sacramento, CA
29- Atlanta, GA
30- Seattle, WA
31- Huntington Beach, CA
32- Newport Beach, CA
33- Kitchener, Canada
34- Jacksonville, FL
35- Albany, NY
36- Reo De Jenario, Brazil
37- Hawaii
38- Rhode Island, RI
39- Minneapolis, MN
40-New Hampshire

 

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin