Donald Trump azil talebiyle yargılandığı Senato’da aklandı

ABD Başkanı Donald Trump azil talebiyle yargılandığı Senato’da aklandı. Senato’da yapılan azil oylamasında Trump, ‘görevi kötüye kullanma’ ve Kongre’nin işleyişini engelleme’ iddiaları karşısında suçsuz bulundu.

Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Senato’da, Trump’a yönelik Ukrayna Cumhurbaşkanı’na yönelik rakibi Joe Biden’i soruşturması ve yeniden seçim çabalarına yardım etmesi için baskı yapması şartıyla bu ülkeye askeri yardım vermediği suçlamasını oylandı. 48’a karşı 52 oyla ABD Başkanı Trump, bu suçlamadan aklandı.

52 oyun tamamı Cumhuriyetçilere aitken, Trump’ın azlini talep eden 47 oyun sahibi de Demokrattı. Trump, 47’ye 53’lük bir oy oranıyla ‘Kongre’nin işleyişini engelleme’ suçlamasından da aklandı.

Utah Senatörü Mitt Romney, azil lehine oy kullanan tek Cumhuriyetçi oldu. Ancak Romney, Cumhuriyetçi çoğunluğa ‘Kongre’nin işleyişini engelleme’ suçlamasında destek verdi.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, 24 Eylül 2019’da ‘ABD’nin ulusal güvenliğine zarar verdiği’ ve ‘Başkanlık yeminine ihanet ettiği’ gerekçesiyle Trump’a yönelik azil soruşturması başlatıldığını açıklamıştı. Pelosi, 25 Temmuz’da Trump’ın Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesinde, rakibi Joe Biden ve ailesini soruşturması karşılığında ABD’nin ülkesine askeri yardımı serbest bırakacağını söylediğini ve bunun anayasaya aykırı olduğunu iddia etmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin