Dolar 8,30’u aştı, Euro 10 TL’ye koşuyor

Dolar, Türk Lirası karşısında rekor tazeleyerek, öğle saatlerinde 8,29’u gördü. Euro ise 10 TL’ye doğru tırmanıyor. Merkez Bankası ise 2020 yılı enflasyon tahminini yüzde 12,1’e çekti.

Türkiye’de Merkez Bankası’nın geçen hafta piyasa beklentilerinin aksine faiz seviyesini sabit tutması sonrası haftaya değer kaybı ile başlayan Türk Lirası’nın düşüşü bugün de sürdü. Haftaya 8 lira çıtasını geçerek başlayan dolar, salı gününü 8,08’den kapatmıştı. Bu sabah dolar 8,22’ye euro ise 9,72 seviyelerine yükseldi.

Ardından MB Başkanı Murat Uysal’ın açıklamaları haber ajanslarına düştü. Merkez Bankası 2020 enflasyon tahminini yüzde 12,1’e çekti. Merkez Bankası’nın önceki yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 8,9 seviyesindeydi. Yılın son enflasyon raporunu açıklayan Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın, “Merkez Bankası olarak nominal ya da reel herhangi bir kur seviyesi hedeflemiyoruz. Reel açıdan TL aşırı değersiz. Değersiz TL fiyat istikrarına ilişkin riskler oluşturuyor.” açıklamasının ardından kur yeniden yukarı doğru ivmelendi. Söz konusu açıklamadan dakikalar sonra dolar 2,29’u, Euro ise 9,74’ü gördü.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin