Doları uçuran bu haber: “ABD’nin rahip Brunson yaptırımları başlıyor; tek tek liste hazırlandı!”

ABD’nin Türkiye’de ekonomik yaptırım uygulayacağı kişilerin ve kurumların listesini hazırladığı ifade edildi. 5 TL’ye çıkan dolardaki artışın bu haberden kaynaklandığı  belirtiliyor.

Bloomberg Haber Ajansının son dakika haberine göre, ABD hükümeti, Erdoğan hükümetinin bazı ABD vatandaşlarını ve diplomatik misyon görevlilerini hapsetmesine karşılık Erdoğan’ı hedef alacak şekilde Türk şirketler ve kişilerden oluşan ekonomik yaptırımlar listesi hazırladı. Yaptırımlar için Rusya hükümeti ve Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakın iş adamları için yürürlüğe sokulan uygulamalar model alındı.

ABD’nin Türkiye’deki bazı kişilere ve kurumlara 2016 tarihli Küresel Magnitsky Yasası kapsamında yaptırım uygulayacağı belirtildi.

Söz konusu yasa, ABD hükümetinin dünyada yolsuzluk ya da insan hakları ihlallerine karıştığı gerekçesiyle bireylere, şirketlere ya da diğer kurumlara yaptırım uygulamasına olanak tanıyor.

Bu kapsamdaki yaptırımlar, bu kişi, kurum ya da şirketlerin ABD’deki varlıklarına el konulması, seyahat yasağı ve ABD’li şirketlerle iş yapmasının yasaklanması gibi kısıtlamaları içeriyor.

Amerikalı pastör Andrew Craig Brunson’ın ev hapsinin ve yurt dışına çıkış yasağının kaldırılması için yapılan itiraz dün reddedilmişti.

ABD Başkanı Donald Trump ve Başkan Yardımcısı Mike Pence, Brunson serbest kalana kadar Türkiye’ye yaptırım uygulamaya hazır olduklarını söylemişlerdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise bu konuda yaptığı son açıklamada “Tehdit diline prim vermeyiz” demişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin