Dolar durdurulamıyor; 5.85 TL’yi gördü

ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘Golan Tepeleri’nde İsrail’in egemenliğini tanımanın vakti geldi’ şeklindeki açıklamasından sonra AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın buna cevap vermesi sonrası dolar yükselişe geçti.

Dolar/TL karşısında 5.85’i gördü. Türk Lirası, Amerikan Doları karşısında bugün yüzde 6’ya yakın değer kaybetti. TL, Ağustos ayından bu yana dolar karşısında bir günde bu oranda değer yitirmemişti. Euro ise 6,58 lira seviyesine ulaştı.

Reuters haber ajansı, dolardaki yükselişin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ABD Başkanı Donald Trump’a yönelik Golan Tepeleri açıklamaları sonrası gerçekleştiğine dikkat çekti. Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı İcra Komitesi Acil Toplantısı’nda kürsüye çıkmadan hemen önce dolar 5.48 seviyesinden işlem görüyordu.

Erdoğan buradaki açıklamasından, “”Trump’ın Golan Tepeleri’yle ilgili talihsiz açıklaması bölgeyi yeni bir krizin gerilimin eşiğine getirmiştir. Golan Tepeleri’nin işgalinin meşrulaştırılmasına asla izin vermeyiz, veremeyiz” dedi.

Merkez Bankası’nda repo kararı

Dolardaki artışa paralel olarak Merkez Bankası’ndan (MB) bir açıklama geldi. MB fonlama aracı olarak kullandığı yüzde 24 seviyesindeki bir hafta vadeli repo ihalelerine bir süreliğine ara verdiğini açıkladı. Bu kararın ardından işlemciler ortalama fonlama maliyetinin (faiz) önümüzdeki günlerde kademeli olarak yükseleceğini söyledi.

MB son dönemde piyasayı yüzde 24 seviyesindeki bir hafta vadeli repo ihalesi ile fonluyor. İlgili fonlamanın kullanılmaması halinde, bankaların ilk etapta ortalama fonlama maliyetinin çıkacağı üst nokta MB’nin gecelik borç verme faizi olan yüzde 25.50 seviyesi.

Bankanın repo kararını devam ettirmesi halinde ise geç likidite penceresi de MB’nin borç verme seçeneklerinden. Fakat geç likidite penceresinde borç verme faiz oranı yüzde 27 yani 300 baz puan daha yüksek.

MB açıklamasında ortalama fonlama maliyetinin hangi faiz oranına yükseleceğine dair sinyal vermedi. Buna göre ilk etapta ortalama fonlama maliyetinin 150 baz puan yükseleceği daha sonra ise bunun 300 baz puana ulaşma ihtimali bulunuyor. Ancak bu MB’nin likidite tercihleri sonrası netlik kazanacak.

Reuters’a konuşan İş Yatırım Ekonomisti Muammer Kömürcüoğlu, “İlk etapta fonlama üst bant üzerinden olabilir, yani yüzde 25.5’ten. Eğer kur üzerinde baskı devam ederse geç likidite fonlamasına geçilebilir, bu durumda fonlama yüzde 24’ün üzerine 300 baz puan koyularak yani yüzde 27’den yapılabilir” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin