Dolar da iktidar da sizin olsun, bizim derdimiz başka…

Yorum | Nurullah Albayrak

Bazı siyasiler ve kamu görevlisi sıfatına sahip kimi hukuk tanımazlar Hizmet gönüllülerinin ülkede ekonomik kriz ya da iç savaş çıkmasını ya da siyasi kriz çıkmasını istediğini iddia ediyor. Kendi adıma ve görüştüğüm kişiler için söyleyeyim; ne dolarınız, ne ekonomik kriziniz, ne seçimleriniz, ne iktidarınız, ne muhalefetiniz, ne yeni sisteminiz, ne başkanlığınız, ne kurumlarınız, ne kurullarınız, ne projeleriniz, ne dış güçleriniz  ne de siyasi krizlerinizle İL-Gİ LEN-Mİ-YO-RUZ. Tek gündemimiz mağduriyetlerin sonlandırılması…

Elbette zulmeden, zulme aracı olan, teşvik eden, destek veren kişilerin, yaptıkları haksızlığın cezasını çekmelerini istiyoruz. Ancak, çekecekleri, çekmeleri gereken cezanın da gerçek hukukçular tarafından belirlenmesini ve uygulanmasını istiyoruz. Başkası değil…

Bu kapsamda Türkiye ile ilgili tek gündemimiz mağduriyetlerin giderilmesi ve yeni mağduriyetlerin yaşanmaması için çalışmak çabalamak. Bebeklerin cezaevlerinde büyümemesi, hamile kadınların hastane kapılarında kollarına kelepçe vurulmaması, insanların cezaevi tehdidi altında bırakılmaması, insanların cezaevlerinde ölmemesi, işinden edilerek aç sefil bir hayata maruz bırakılmaması, ayrımcılığa, ötekileştirilmeye, hedef gösterilmeye mazur olmadıkları bir hayata kavuşmaları tek beklentimiz ve isteğimiz. Bunun dışında bir beklentimiz yoktur. Bu beklentimize ulaşılacağı ana kadar da çalışmaya, mücadele etmeye tabiki devam edeceğiz.

Bu mücadeleyi hem kendimiz hem de tüm mağdurlar için yapıyoruz, yapacağız. Biliyoruz ki haksızlığa karşı baş kaldırmayanlar, gelecek her kötülüğe katlanmak zorunda kalacaktır. Haksızlığa ses çıkartmamanın yeni bir haksızlığa davetiye çıkardığını bu iktidar bizlere yaşayarak göstermiş oldu. ‘Ses çıkartmazsam bir şey olmaz’ anlayışının doğru olmadığını tam aksine zalimin iştahını kabarrtığını öğrenmiş olduk. Bu nedenle haksızlıkla mücadele etmenin hem kendimiz hem herkes için bir görev olduğuna inanıyoruz. Mücadelemizi de kimsenin kimliğine bakmasızın tüm mağdurlar için yapmaya çabalıyoruz.

Bu sürecin bize öğretttiği en önemli kazanımlardan birisi de hiç şüphesiz; mağduriyetin dini, dili, inancı, ırkı, cemaati, cemiyeti, mensubiyeti  olmadığı gibi zulüm yapanın da dili, dini, inancı, ırkı, cemaati, cemiyeti, mensubiyeti yoktur. Mağdur kim olursa olsun mağdur, zalim de kim olursa olsun zalimdir.. Zalimin benim mensubiyetimden olması onun zalimliğini ortadan kaldırmadığı gibi mağdurun da mağduriyetini de ortadan kaldırmaz. Mağdura mağdur olduğu için el uzatılmalı zalime de zalim olduğu için baş kaldırılmalıdır.

AİHM, BM ve Avrupa Konseyi’nden kararlar bekliyoruz!

Bu doğrultuda ulusal ve uluslararası tüm yetkili etkili kişi ve kurumlar nezdinde çalışıyoruz çalışmaya da devam edeceğiz.  Öncelikle yaşanan tüm mağduriyetlerin ilgililer tarafından bilinmesini sağlayarak farkındalık oluşturmaya, sonrasında ise gerekli idari ve hukuki girişimlerde bulunularak, başta AİHM, BM ve Avrupa Konseyi olmak üzere, mağduriyeti sonlandırıcı kararlar alınmasını  ve uygulanmasının takibini sağlamaya çalışıyoruz.

İşkence yapan, insanları tehdit eden, ellerinde ki gücü zulüm aracı olarak kullanan kamu görevlilerinin hukuki ve idari yaptırımlara maruz kalması için de ayrı ve özel takip yapılması gerektiğine  inanıyoruz. İnsanlığa karşı suç olarak nitelenen işkencenin sadece bizim değil insan hakları konusunda hassas olan tüm kişi, kurum ve devletlerin de takip ettiği bir konu olduğunu bilerek, sadece mağdurlar için değil insanlık için mücadele ediyoruz.

Haklı olduğumuzu ve bir zulme maruz kaldığımızı biliyor ve inanıyoruz ancak haklılığımızı ve bize zulmedenlerin haksız olduğunu gerekirse tüm dünyaya kanıtlamak için uğraşmamız gerektiği bilinciyle hareket ediyoruz.

HaksızIık yapanın sefaletinin, haksızIığa uğrayanın sefaIetinden daha feci olduğu söylenir. Biz kimsenin feci bir akıbete uğramasıyla da ilgilenmiyoruz, haksızlık yapanların hukuk nezdinde hak ettiği cezayı almalarını bekliyoruz.

Yani istediğimiz ve beklediğimiz sadece adalet başka birşey değil…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin