PPK öncesinde vahim iddia; MB’nın faiz kararı sızdırıldı mı?

dolar

Merkez Bankası’nın bugün yapacağı PPK toplantısının hemen öncesinde dolar kurunda yaşanan ‘gevşeme’ tartışmaları da beraberinde getirdi. Salı günü 9,37’yi test eden dolar kurunun, dün akşam saatlerinde 9,20’ye kadar gerilemesi kafalarda soru işaretlerinin de oluşmasına neden oldu. Doların bir anda 9,33’lerden 9,20’ye kadar gerilemesi toplantı kararının ‘sızdırıldığı’ iddialarını gündeme getirdi.

CHP’li Aykut Erdoğdu, “Yarın (bugün) Merkez Bankası faiz kararını açıklayacak… Bu karar döviz kurunu belirleyecek… 9,37’e kadar çıkan dolar kuru 9,21’e indi… Bunlar normal hareketler değil… Piyasa değil kumarhane… Merkez Bankası değil Milli Piyango İdaresi maşallah…” ifadelerini kullandı.


Dünya Gazetesi ekonomi yazarı Alaattin Aktaş ise “Dolar daha 8-10 saat öncesine kadar MB’den faiz indirimi beklendiği için 9.30’un üstünde seyrediyordu. Son birkaç saattir birileri bir yerlerden bilgi mi aldı da kur birden 9.20’ye geriledi? Bu çok vahim bir durum. MB’nin yarınki kararı sızmışsa vay halimize!” paylaşımında bulundu.


Ekonomist Murat Sağlam ise şunları yazdı: “Dolar TL 9,37’den 9,21’e geriledi. Sebepler : Kar satışı, teknik düzeltme ve Dolar’ın bugün küresel anlamda değer kaybetmesi…”

Prof. Dr. Hakan Kara da dolardaki geri çekilmenin küresel olduğunu belirtti: “Bugün öğleden sonra döviz kurunda gözlenen gevşeme küresel piyasalar kaynaklı.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin