Dolar durdurulamıyor; Euro rekor kırdı

Türk Lirası’nda yaşanan sert değer kayıpları sonrası güne 7.07 liradan başlayan dolar, öğle saatlerinde 7,27 TL seviyesine kadar yükseldi. Avro/TL ise tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 8,61’e çıktı.

Dolar/TL kuru perşembe günkü işlemlere yükselişle başladı. Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,11 azalışla 1.090,61 puandan başladı. TL’de yaşanan sert değer kayıpları devam ederken Dolar/TL 7,27’i aştı.

Kurban Bayramı’nın ardından haftaya kazançlar ve kayıplar arasında dalgalı bir seyirle başlayan dolar/TL, çarşamba günü 7 seviyesini aşmasının ardından bugün sabah saatlerinde yükselişini sürdürdü.

KUR İKİ AYDIR HAREKETSİZDİ

Dolar/TL 2019’dan beri 100 milyar doları aşan hatta 110 milyar dolara yaklaştığı tahmin edilen kamunun döviz arzının da desteğiyle yaklaşık 2 aydır 6.85 etrafında neredeyse hareketsiz bir seyir izliyor idi. TCMB’ye döviz arzında katılan kamu bankalarının da desteği de 10 milyar doları aşmış oldu. Kamuların günde bazen 1 milyar dolara ulaşan ya da aşan desteğine rağmen kurda stabil seyir geçen hafta itibarıyla yerini yukarı baskıya bıraktı. Dolar/TL’de geçen hafta eşine kolay rastlanmayan alış fiyatının satıştan yüksek olduğu ters fiyatlama da oluştu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin