Dokuz yıl mahzende ‘kıyameti bekleyen’ aile Moon tarikatı üyesi çıktı

Hollanda’da bir çiftlik evinin mahzeninde 9 yıl tecrit hayatı yaşayan 6 kişilik aile ile onları zorla tuttuğundan şüphelenilen Jozef B.’nin, Moon tarikatı üyesi oldukları ortaya çıktı. Tarikat, 1950’lerde kendisini “Mesih” ilan eden Güney Koreli papaz Sun Myung Moon tarafından kurulmuştu.

Hollanda polisi, aileyi ülkenin doğusunda yer alan Drenthe bölgesindeki Ruinerwold köyü yakınlarındaki bir çiftlikte geçen Pazartesi gecesi bulmuştu. Ailenin, çiftliğin kiracısı olan 58 yaşındaki Josef B. tarafından zorla tutulduğundan şüpheleniyor.

Yerel medya olayı, “ailenin yıllardır mahzende ‘kıyameti beklediği’ biçimde” duyurmuştu.

Mahzenden kurtarıldıktan sonra, De Wolden kasabasındaki bir tatil parkına yerleştirilen aile ise evin içine sığmadıkları için, dışarıya çıkarak daire oluşturdu. Parkta kalan diğer sakinler, bu ilginç görüntüyü fotağraflayıp, filme almak isteyince rahatsızlık oluştu. Moon tarikatının müritlerinin, inançları gereği her yarım saatte bir daire oluşturup etrafında dönmeleri gerekiyor.

Bu olaydan sonra yetkililer, ailenin başka bir yere taşınmasına karar verdi. Ulusal acil durum servisleri tarafından yardım edilen felçli baba ve çocuklarının, yeni yaşama uyum sağlamakta zorlandıkları belirtiliyor.

BBC’nin aktardığına göre, Savcılık, “Avusturyalı Josef” olarak bilinen zanlıya, “yasa dışı olarak özgürlükten yoksun bırakma” suçlamasında bulundu. “Serbest bırakılması halinde başkalarının sağlığına zarar verebileceği” belirtilen Josef B.’nin gözaltı süresi uzatıldı.

Yerel Drenthe TV kanalı, sorgusu süren Avusturya doğumlu Josef B. ile uzun yıllardır çiftlik evinin mahzeninde kalan 6 kişilik ailenin, Moon tarikatı üyesi olduklarını duyurdu.

Kanala bilgi veren kaynaklara göre, Josef B. ile mahzendeki aile, birbirlerini Moon tarikatından tanıyordu. Josef B. ve aile, Hollanda’ya taşınmadan önce, Belçika’nın Hasselt kentinde, tarikata bağlı Toplum Kilisesi’nin aktif üyeleriydi.

Josef B.’nin erkek kardeşi Franz, Avusturya’da yayımlanan Kronen Zeitung gazetesine, kardeşinin Linz’de görev yaptığı sırada tarikatla ilişki kurduğunu söyledi. Kardeşler 10 yıldır birbirleriyle konuşmuyor.

Moon: Kendisini ‘Mesih’ ilan eden Güney Koreli papazın kurduğu tatbikat

Kendisini “Mesih” ilan eden Güney Koreli papaz Sun Myung Moon tarafından 1950’lerde kurulan tarikat, 1965 yılından bu yana Hollanda’da aktif.

Yüklü mal varlığına sahip tarikat, müritlerinin yaptığı bağışlardan da önemli gelir elde ediyor. Hollanda’daki çiftlik evinin mahzeninde de, yüklü miktarda nakit para bulundu.

Yetkililere göre, bu paranın kaynağı da Moon tarikatı tarafından toplanan bağışlar. Çünkü, ailenin babası daha önce tarikat adına aktif şekilde çalışan isimlerden biriydi.

Babanın, 3 yıl önce beyin kanamasına bağlı felç geçirmesinin ardından, aileye, tarikat tarafından yüklü miktarda yardımda bulunuldu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin