Diyanet’ten Umre fiyatlarına yüzde 60 zam

Ekonomik kriz umre seyahatlerini de vurdu. Diyanet İşleri Başkanlığı, umre fiyatlarına enflasyon oranın çok üzerinde yüzde 60’a yakın zam yaptı. 2018-2019 dönemi için Umre tur programlarını açıklayan Diyanet İşleri Başkanlığı, ücretleri Suudi Arabistan Riyali’ne endekslerken, bu ücretlere Türk Lirası bazında farklı tur kategorilerinde yüzde 50 ila 60 zam yaptı.

Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün ‘Umre kayıtları başladı’ başlığıyla yaptığı duyuruya göre, Umre’ye gitmeyi tercih eden vatandaşlar, açıklanan tur programlarından kendine uygun olanı belirledikten sonra, anlaşmalı bankalardan birine umre ücretini yatırıp en yakın müftülüğe müracaat ederek, kayıtlarını yaptırabilecek.

2018-2019 dönemi için açıklanan programda ücretlendirme riyalle yapıldı. Bugünkü piyasa verilerine göre Riyal/TL kuru 1,61 seviyesinde işlem görüyor.

Dün açıklanan ücretler Diyanet’in 2017-2018 dönemi için yayınladığı programdaki ücretlerle karşılaştırıldığında, farklı tur seçeneklerinde Türk Lirası bazında yaklaşık yüzde 50 ila 60 zam yapıldığı ortaya çıktı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin