Diyanet’ten ekonomik krizle boğuşan vatandaşlara ‘sabır’ tavsiyesi

AKP iktidarının kötü ekonomi yönetimini perdelemek isteyen Diyanet İşleri Başkanlığı, Cuma hutbesinde cemaate aza kanaat etmeyi tavsiye etti. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘İtibardan tasarruf olmaz’ diyerek milyarlarca liralık harcamaları görmezden gelen Diyanet, bu hafta Cuma hutbesinde “Andolsun ki sizi biraz korku ve açlıkla; mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltmekle sınayacağız” ayetine işaret ederek ekonomik krizle boğuşan vatandaşlardan sabretmelerini istedi.

Zaten kötü olan ekonominin pandemiyle birlikte daha da kötüleşmesi sonucu hayat pahalılığı ve yoksulluk derinleşirken AKP’nin kötü ekonomik politikalarını üstüne örtmek isteyen Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan Cuma hutbesi dikkat çekti.

Diyanet’e bağlı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünce hazırlanıp 81 ildeki camilerde okutulan Cuma hutbesinin bu haftaki (26 Şubat) konusu “Zor zamanlarda maneviyatımızdan destek almak” olarak belirlendi.

“Hayatımız boyunca pek çok sıkıntı, keder ve musibetle karşılaşırız. Sonuçları ne olursa olsun başımıza gelen her olay, dünya imtihanının bir parçasıdır. Ömür dediğimiz sermaye, aslında imtihan için bize tanınan sınırlı süredir. Önemli olan bu süreyi iman ve salih ameller ile geçirebilmek, karşılaştığımız hadiseler karşısında doğru tavırlar ortaya koyabilmektir” denilen hutbede Bakara Suresi’nden “korku ve açlıkla sınanma”yı bildiren bir ayete de yer verilerek şöyle denildi:

“Nitekim Cenâb-ı Hak bir ayet-i kerimede şöyle buyurmaktadır: “Andolsun ki sizi biraz korku ve açlıkla; mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltmekle sınayacağız. Sabredenleri müjdele!”

Müslümanların akıl ve tecrübenin yanında aynı zamanda “tevekkül”e ve “ilahi takdir”e de rıza göstermeyi bilmesi gerektiği belirtilen hutbede, “İsyan ve taşkınlıkla değil, teslimiyet ve sekînetle hareket etmelidir. Korku, endişe ve karamsarlıktan uzak kalarak, Rabbinin mutlak iradesine sığınmalıdır” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin