Diyanet’in ücretsiz dağıttığı Kur’an mealindeki eksiklikler ve yanlışlar kitap oldu

Diyanet İşleri Başkanlığı’nca (DİB) yayınlanan, hapishaneler, camiler ve kütüphaneler dahil birçok yere ücretsiz dağıtımı yapılan Kur’ân Yolu Meali’ndeki eksiklik ve yanlışlar kitap haline getirildi.

15 Temmuz sonrası 2 yıla yakın süre cezaevinde kalan Prof. Dr. Muhittin Akgül tarafından hazırlanan ”DİYANET’İN KUR’ÂN YOLU MEÂLİ’NİN ELEŞTİRİSİ” başlıklı kitap eBook olarak okurların hizmetine sunuldu.

Kitabın yazarı Prof. Dr. Akgül, ”Elinizdeki eser, Türkiye’deki zulüm sürecinde iki yıla yakın bir süre hapiste kalırken hazırlanmıştır. Özellikle hapsin ilk aylarında Kur’ân da dahil başka bir kitap verilmiyordu. Daha sonra sadece Kur’ân Yolu Meali verildi. Birkaç kez onu dikkatle okuma fırsatı buldum. Okurken Mealin müelliflerini de tanıdığım için, beklemediğim içeriklerle karşılaştım. Sonra buraları not ettim. Yazamadım, zira rutin hale gelen koğuş baskınlarıyla yazılan her şeye el koyuluyor ve çoğunlukla da geriye verilmiyorlardı. Tahliye olunca da yazdıklarım notlardan işte elinizdeki bu eser meydana geldi” ifadelerini kullanıyor.

Kur’an Yolu Türkçe Meal ve Tefsir adlı eserin yazanlarca hazırlanan ve yine DİB tarafından basılan ve bazı baskıları ücretsiz dağıtılan Kur’ân Yolu Meali’nin çok geniş kitlelere ulaştığına dikkat çeken Prof. Dr. Akgül şöyle devam ediyor:

”Bu araştırma, adı geçen Meal’i farklı açılardan ele almıştır. Başta dil açısından örnekler eşliğinde eleştiriye tabi tutmuş ve daha doğru kullanımları göstermiştir.

Tefsir açısından söz konusu Meal kritiğe tâbi tutulmuş, özellikle nübüvvetle ilgili bazı yanlış yaklaşımlar incelenmiş ve Kur’ân’ın ışığında İslam âlimlerinin temelde konuya yaklaşımları belirtilmiştir.

Meal’deki Ehl-i Sünnet dışında kalan bazı şaz, aşırı yorum ve görüşler tespit edilmiş ve Kur’ân ahkâmı açısından kritize edilmiştir.

Bu küçük hacimli çalışmanın temel hedefi, geniş kitlelere ulaşması maksadıyla telif edildiği açık olan Kur’ân Yolu Meâli’nin, bazı açılardan kritize edilerek, Kur’ân’la meşgul olacak insanlara İlahi Kelamın daha doğru anlaşılması konusunda katkıda bulunmaktır.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin