Diyanet’e göre, Yıldırım’ın o yüzüğü takması haram!

Kabe’deki Makâm-ı İbrahim’den koparılmış taşın kullanıldığı yüzüğü takan AKP’nin İstanbul adayı Binali Yıldırım, Diyanet’e göre haram işliyor. Diyanet’e bağlı Din işleri Yüksek Kurulu Başkanlığı’nın kutsal mekanlardan ‘taş, toprak’ getirmenin caiz olmadığına dair fetva verdiği, hatta ‘haram’ olarak gören alimler olduğunu hatırlattığı ortaya çıktı.

Binali Yıldırım, hafta içinde katıldığı bir televizyon programında parmağındaki yüzüğün sorulması üzerine, “Oğlumun hediyesi. Üzerindeki taş, Kabe’de yer alan İbrahim Makamı’ndaki taştan koparılmış” demişti.

Sözcü yazarı Yılmaz Özdil, konuyu bugünkü köşesinde ele alarak Diyanet’e bağlı Din işleri Yüksek Kurulu Başkanlığı’nın fetvasını hatırlattı.

Özdil’in yazısı özetle şöyle:

“Peki… Makam-ı İbrahim’den taş koparabiliyor muyuz? Kabe’den kafamıza göre taş getirebiliyor muyuz? Dinen sakıncası var mıdır? Caiz midir?

Tesadüfe bakın ki… Bu soru kısa süre önce sayın ahalimiz tarafından sayın diyanet işleri başkanlığımıza sorulmuştu: “Mekke ve Medine’nin kutsallığına inanarak oralardan taş veya toprak getirmenin sakıncası var mıdır?”

Din işleri yüksek kurulu başkanlığımız, bu soruya, fetva mahiyetinde kelime kelime şu cevabı vermişti: “Mescid-i Haram, Meş’ar-i Haram, Arafat başta olmak üzere Mekke, hac ile ilgili rükün ve şartların ifa edildiği yerler olması bakımından müslümanların gönlünde belli bir kutsallığa sahiptir.

Bu kutsallık o bölgelerin taşına, toprağına, bitkisine ve hayvanına değil; bizzat mekanların kendisine aittir. Dolayısıyla Hicaz’dan teberrük amacıyla toprak veya taş getirmenin herhangi bir dayanağı yoktur. (Serahsî, el-Mebsût, XXX, 161).

Alimlerin büyük çoğunluğu bunu doğru bulmamış, hatta bir kısmı bunun haram veya mekruh olduğunu bile söylemişlerdir (Nevevî, el-Mecmû‘, VII, 454-455).”

Yani, meselenin koparma-araklama tarafını boşver, yüzük müzük yaptırıp aksesuar olarak parmağına takmayı da bir kenara bırakalım… Taş’ı oradan getirmek bile caiz değildir. Haramdır. En azından mekruhtur.”

http://tr724.wpengine.com/yildirimin-taktigi-yuzugun-tasi-makam-i-ibrahimden-koparilmis/

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin