Dilek Dündar: 2,5 yıldır eşime karşı rehin tutuluyorum

Almanya’da yaşayan Gazeteci Can Dündar’ın eşi Dilek Türker Dündar, eşi hakkında açılan davalar sebebiyle pasaportu iptal edilerek yurt dışına çıkışına izin verilmemesine, çektiği bir video ile tepki gösterdi. Dündar, hukuksuz, keyfi ve siyasi bir kararla 2,5 yıldır eşine karşı rehin tutulduğunu söyledi.

Videoda, Ankara Koleji ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu bir ekonomist, belgesel yapımcısı, anne ve bir Cumhuriyet kadını olduğunu belirten Dündar, bugüne kadar sustuğunu ancak son bir umutla çağrı videosu çektiğini söyledi.

“Hakkımda hiçbir soruşturma yok, ama pasaportuma el kondu”

Hakkında hiçbir suçlama soruşturma ve yargılama bulunmamasına rağmen 2016 yılında yurt dışına çıkarken havalimanında pasaportuna el konulduğunu aktardı.

Polisin kendisine önce elindeki pasaportu için “Kayıtlarda kayıp görünüyor.” dediğini belirten Dündar, ardından “Yurt dışına çıkışınız ülke güvenliği açısından sakıncalı” denilerek durdurulduğunu anlattı.  Dündar, “Benim yurt dışına çıkmam neden ülke güvenliğini tehdit edecekti ki?” diye sordu.

Dilek Dündar şöyle devam etti: “Madem öyle bir tehdit vardı, eşime kurşun sıkan tetikçi neden ceza almadan salıverilmiş ve pasaportu iade edilmişti. Tamamen hukuksuz, keyfi, siyasi bir kararla, 2,5 yıldır yurt dışına çıkmam, oğlumla ve eşimle buluşmam engelleniyor. Tam anlamıyla eşime karşı rehin tutuluyorum.

“Bunlar, yaşadığım hak ihlalini göstermeye yeter mi?”

Oğlumun, tüm ömrümce hayalini kurduğum mezuniyet törenine gidememem, sıkıntılı ya da sevinçli günlerinde annesi olarak yanında olamamam, 2,5 yıldır hiçbir suçlamaya muhatap olmadan, bu hukuksuzluğa maruz kalmam, hiçbir mahkemeden sonuç alamamam yeterince somut bir örnek midir? Yaşanan insan hakkı ihlalini göstermeye yeter mi?”

Can Dündar ve kendisi işsiz kaldığı için yazlığını satıp İstanbul’daki evinin kredi borcunu ödemek istediğini fakat buna da yasak konulduğunu söyleyen Dilek Dündar, “Ülkemden çıkamıyorum ama yalnız yaşadığım evimden çıkmak zorunda kalacağım.” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin