Devlet Bahçeli’den ‘siyasi etik’ çıkışı: Yasa derhal çıkarılmalıdır!

MHP lideri Devlet Bahçeli, siyasi etik yasasının süratle çıkarılması gerektiğini söyledi. Partisinin grup toplantısında konuşan Bahçeli, “Çevre etiği ne kadar önemliyse, siyasi etik kuralları da bir o kadar önemlidir. İhlali düşünülemeyecektir. Dilek ve ümidimiz siyasi etik yasasının daha fazla gecikmeden, süratle çıkarılmasıdır.” ifadelerini kullandı.

Söz konusu yasa daha önce 2015 yılında Ahmet Davutoğlu tarafından gündeme getirilmiş ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan karşı çıktığı için o dönemki AKP yönetimi hazırlıklarını rafa kaldırmıştı. Siyasi etik yasası, Davutoğlu ile Erdoğan arasındaki en büyük krizlerden biri olarak değerlendirilmişti.

Devlet Bahçeli, konuşmasında Marmara Denizi’nde yaşanan kirliliğe de dikkat çekti. Bahçeli, “Marmara Denizi’nde Mart ayından itibaren baş gösteren ve kıyılarımızda feci bir boyuta ulaşan deniz salyası istilası bir kez daha düşünmemize yol açmıştır. Bir çevre felaketiyle karşı karşıya olduğumuz açıktır. Çevre etiği ne kadar önemliyse, siyasi etik kuralları da bir o kadar önemlidir. İhlali düşünülemeyecektir. Dilek ve ümidimiz siyasi etik yasasının daha fazla gecikmeden, süratle çıkarılmasıdır.” diye konuştu.

HDP’YE KAPATMA DAVASI

Devlet Bahçeli’nin gündeminde HDP’ye yönelik kapatma davası da vardı: “Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Anayasa Mahkemesi tarafından iade edilen HDP’nin kapatılmasını esas alan iddianamenin eksikliklerini gidererek dün tekrar açmıştır. Bundan sonra bütün gözler AYM’ye çevrilmiştir. Bu mahkemenin de ikinci kez iade seçeneği kalmamıştır. HDP’nin kapatılması artık hukukun konusudur. Kanlı ve karanlık sayfa artık kapatılmalıdır.”

AHMET ŞIK’A ‘HAİN’ İLAN ETTİ

MHP lideri daha sonra TİP Milletvekili Ahmet Şık’ın açıklamalarını eleştirdi: “TİP’li bir milletvekilinin, “Bu devlet katil, bu devleti yıkmamız gerekiyor. Türkiye Cumhuriyeti katil bir devlettir” iftiraları karşısında ne yapacağız? Bu hainin dokunulmazlığını kaldırıp, adalete teslim etmeyecek miyiz? Böyle bir alçak TBMM’de bizimle aynı havayı teneffüs ediyor. Bu suçlu bilmelidir ki, Türkiye Cumhuriyeti katil olsaydı bugün bulunduğun yer TBMM değil, mezarlık olurdu.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin