Dev elektrikli süpürgelerle hava kirliliğini azaltıyorlar

Almanya’da bir şirket havadaki ince toz ve azot dioksiti emen devasa bir elektrik süpürgesi geliştirdi.

Almanya’nın Stutgart kentinde hava kirliliğinin en yoğun olduğu kavşakta elektrik süpürgeleri işlevini gören hava temizleyen filteler hayata geçirildi. Saatte 10 bin metreküp hava bu filtreler sayesinde temizlenebiliyor.  Stutgart’ta trafiğin yoğun olduğu bir kavşakta 17 adet dev elektrikli süpürge formatında filtre yer alıyor.

İnsan ve trafik yoğunluğunun kesiştiği noktalarda havayı temizlemek amacıyla sistemi hayata geçirdiklerini anlatan yetkililer, kalıcı çözümün ise daha az hava kirleten yakıt tüketimi, bisiklet ve toplu ulaşımın tercihi ile sağlanabileceğine inanıyor.

Deutche Welle Türkçe’nin haberine göre, Almanya’nın bir çok kentinde hava kirliğini azaltmak için dizel motorlu araçların kent merkezlerine girişinin yasaklanması, hız limiti getirilmesi gibi önlemler masaya yatırıldı. Ama hiçbiri hava kirliğine tam bir çözüm getirmedi. Stuttgartlı bir firma ise havadaki ince toz ve azot dioksiti emen bir filtreleme sistemi geliştirdi.

2018 yılında Almanya’nın 35 kentinde havadaki azot dioksit (NO2) değerleri, Avrupa Birliği’nin insan sağlığı için koyduğu sınır değerin üzerinde çıktı. Havada azot dioksit değerinin en yüksek olduğu kent, metreküp başına 71 mikrogram ile Stuttgart oldu.

 

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin