Depremzedelerin kurduğu derneğin yerini İHH’ya verdiler

17 Ağustos 1999 depreminden sonra depremzedeler tarafından kurulan Yalova Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği’nin, 2012’den beri eğitim merkezi olarak kullandığı daire AFAD tarafından İHH’ye verildi. Dernek başkanı Sabri Karaçam, “Vahim olan parası olan yardım ekibinin parasız olan ekibi ezmek istemesi” diye tepki gösterdi.

KIT İMKANLARLA GÖNÜLLÜ EĞİTİM VERİYORDUK

17 Ağustos 1999 büyük Marmara depremi sonrasında kurulan Yalova Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği (MAG-DER), 2012 yılından bu yana eğitim merkezi olarak kullandığı daireden AFAD (Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı) tarafından çıkarıldı. Daire, AFAD tarafından ihaleyle İHH’ye verildi. MAG DER Başkanı Sabri Karaçam, bugüne kadar binlerce öğrenciye ve kurumlara afet eğitimi verdiklerini belirterek derneğin herhangi bir geliri olmadığını, dernek üyelerinin de gönüllü olarak görev yaptıklarını, araç-gereçleri kendi ceplerinden karşıladıklarını anlattı.

PARASI OLAN PARASIZI EZİYOR

Karaçam, “İhale günü bir de baktık ki, bizim 5 yıldır kaldığımız daireye İHH talip olmuş. Aynı daireye talip olan İHH yöneticileriyle görüştük. MAGDER’in burada 5 yıldır eğitim verdiğini söyledik, ‘yapmayın etmeyin’ dedik. Bizden daha yüksek bir kira bedeli verdiler ihale İHH’de kaldı” dedi. Deprem bölgesi Yalova’ya çok zor şartlarda bir eğitim merkezi kazandırdıklarını belirten Karaçam, “Eğitim merkezimizde afet bilinç eğitimleri vermiştik. İHH bir yardım kuruluşu, amacı da insanlara yardım etmek. Olayın vahim sonucu ise yardım ekibinin de birbirine yardım etmesi gerekirken parası olanın parasız olan ekibi ezmek istemesi” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin