Denizin ortasında ‘nargile keyfi’ yapan kişi Suriyeli değil Türk çıktı

Yerel seçimlerin ardından Türkiye’de bulunan Suriyeli göçmenlere yönelik tavır değişmeye başladı. Hükümet, Suriyelilere yönelik baskı ve denetimlerini yoğunlaştırırken iktidara yakın medya organlarında da olumsuz haberler artmaya başladı. Ancak bu haberlerin önemli bir kısmı gerçekleri yansıtmıyor.

Suriyeli göçmenler, AKP’nin 31 Mart’ta yapılan ve 23 Haziran’da İstanbul’da tekrarlanan seçimlerde büyükşehirleri kaybetmesinin ardındaki faktörler arasında gösteriliyor.

Korkusuz Gazetesi dün “Besle kargayı oysun gözünü” başlıklı bir manşet yayımlandı. Haberde yer alan fotoğraflardan biri “Suriyeliler Türkiye’de denizin keyfini böyle çıkarıyor” alt başlığı ile paylaşıldı. İddia konusu fotoğraf, denizde nargile içen bir Suriyeliyi gösterdiği düşünülerek Facebook’ta da binlerce kişi tarafından paylaşıldı.

Ancak teyit.org sitesi fotoğrafta görülen kişinin Suriyeli bir mülteci olduğu iddiasının doğru olmadığını ortaya koydu. Buna göre, fotoğraftaki kişi Erzin Soylu isimli bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı.

Söz konusu fotoğraf 2016 yılının Ağustos ayından beri dolaşımda. Aynı fotoğraf Onedio.com tarafından 14 Mayıs 2017 tarihinde yapılan “Nargile kafelerin müdavimi olmuş köz kokulu gençlerin 13 ortak özelliği” isimli bir paylaşımda görülebiliyor.

Fotoğrafa Erzin Soylu isimli bir Instagram kullanıcısının 10 Ağustos 2016 tarihli paylaşımdan ulaşılabiliyor. Erzin Soylu, Twitter hesabından attığı bir tweette, görselde bulunan kişinin kendisi olduğunu belirtti. Teyit konu hakkında Soylu’nun avukatıyla da görüştü ve fotoğrafla ilgili hukuki sürecin başlatılacağı bilgisine ulaştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin