Denizi olmayan şehre çılgın proje; Kanal Kütahya

MHP’li Kütahya Belediyesi’nin çılgın projeleri bitmiyor. MHP’li belediye şimdi de denizi olmayan kente 90 milyon TL harcayarak Kanal Kütahya projesi yapacak. Porsuk çayından beslenecek kanalın uzunluğunun 3,5 km olacağı açıklandı.

Birgün’ün haberine göre belediye, ‘çılgın projenin’ tanıtım dosyasını da Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na 17 Haziran tarihinde teslim etti. ÇED sürecinin başladığı açıklandı. Dosyada, Merkez ilçesi Sinar Mahallesi’nde yapılacak olan Kanal Kütahya projesi için belediye kasasından 90 milyon TL harcanacağı belirtildi.

Kanal Kütahya projesinin 115 bin metrekarelik bir alan üzerine yapılacağı, alana iki adet gondol gezi istasyonu, kafe, yönetim binası, kano bakım onarım binası da inşa edileceği belirtildi.

Kanal ise 48 bin metrekarelik bir alanı kaplayacak. Ayrıca projede 12 adet bungalov ev, restoran ve 233 araç kapasiteli otopark bulanacak. Proje tamamlandığında 50 kişinin çalışacağı ve bin kişiye hizmet verileceği de belirtildi.

UZUNLUĞU 3,5 KİLOMETRE

Hazırlanan dosyada “Faaliyetin gerçekleştirileceği alanda herhangi bir orman, tarım arazisi bulunmamaktadır” deniliyor. Ancak Birgün’ün haberinde, uydu görüntülerinde projenin yapılacağı alanın büyük bir kısmının tarım arazisi olduğu kaydediliyor. Ayrıca Kanal Kütahya projesinin yapılacağı alanda bir de sulama kanalı bulunuyor. Ayrıca kanalın uzunluğunun 3,5 kilometre olacağı da açıklandı.

Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık

ALİM IŞIK: HAYAL ETTİĞİMİZ PROJE

Kütahya Belediye Başkanı MHP’li Alim Işık ise daha önce Kanal Kütahya projesinde dair yaptığı açıklamada, il sınırları içinde doğan Porsuk Çayı’nın suyunu kullanmak için kanal projesini hayata geçireceklerini açıklamıştı. Işık, “Kanal Kütahya Projesi, 2004 yılından beri hayal ettiğimiz bir projedir. Bugüne kadar Kütahya’dan çıkan Porsuk Çayı’ndan şehrimiz yeterince yararlanamadı.” demişti. Ayrıca Işık, proje için arazilerinin kamulaştırıldığı ve projenin tüm etaplarının 2023 yılında bitirilmesinin hedeflendiğini de söylemişti.

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

2 YORUMLAR

 1. Sn. Işık, “Kanal Kütahya Projesi, 2004 yılından beri hayal ettiğimiz bir projedir” dediğine göre,
  Başlama tarihi: 2004

  Bu yıl: 2022.
  Bakanlığa geliş tarihi: 17 Haziran 2022

  Yani en iyi ihtimalle: 17 yıldan uzun sürmüş…

  Ama…
  Sn. Işık, proje için arazilerinin kamulaştırıldığı ve projenin tüm etaplarının 2023 yılında bitirilmesinin hedeflendiğini” de söylediğine göre, demek ki proje daha Bakanlığa gidip kabul almadan, vatandaşın arazisi “kabul almamış bu proje için” kamulaştırılabiliniyor…

  Hedef: 2023…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin