Demirtaş: Ahmet Davutoğlu, geçmiş için samimi bir özür dilemeli

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Gelecek Partisi’ni kuran Ahmet Davutoğlu’nun ‘geçmiş yıllarda yaptıkları ve söylemleri nedeniyle samimi bir özür dilemesi ve özeleştiri’ vermesi gerektiğini söyledi.

Cumhuriyet Gazetesi’nden Alican Uludağ’ın sorularını cevaplayan Demirtaş, Davutoğlu tarafından kurulan Gelecek Partisi’ni, “Yakın geçmişin mimarı oldukları için kendilerini yakınen tanıyoruz” sözleriyle değerlendirdi. Şunları söyledi: “Davutoğlu’nun “dinleme” diye bir yeteneği yok. Sadece konuşur. Dinliyor gibi göründüğünde de içinden konuşmaya devam eder. Böylesi bir ‘stratejik dehanın’ yapması gereken en anlamlı şey, geçmiş yıllar nedeniyle samimi bir özür ve özeleştiridir. Bunu yapmadan siyasette yol alabileceğini öngörmüyorum.”

DEMOKRASİYE GEÇİŞ KOALİSYON HÜKÜMETİ KURULMALI

“Türkiye’nin demokratik ilkelerde buluşmaya acilen ihtiyacı olduğunu, Babacan’ların ne yapacaklarını biz de dikkatle izliyoruz… Fakat şunu da samimiyetle belirtmeliyim, toplumun yegâne kurtuluş umudu sol-demokratik çizgidedir. Asıl büyütülmesi ve iktidara taşınması gereken sol bloktur… AKP sonrası iktidarda, HDP dahil, sol güçler de mutlaka olmalıdır. En makul olanı ise bu yıkım döneminin ağır tahribatlarını giderecek iki üç yıllık bir ‘demokrasiye geçiş koalisyonu hükümeti’ kurmak olacaktır.”

İLK SEÇİMDE TARİHE GÖMÜLECEKLER

Tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nden Cumhuriyet’in sorularını cevaplayan Demirtaş, iktidarın her şeyi teslim alma görüntüsü verdiğini ancak “ilk sandıkta tarihe gömüleceklerini” söyledi. Demirtaş, “Bakın, tüm samimiyetimle söylüyorum; AKP bitmiş, tükenmiş, çürümüş bir partidir. Bağırıp çağırıp, tehdit edip korkutmaya çalışarak bu durumlarının fark edilmesini önlemeye çalışıyorlar sadece. Cumhuriyet tarihinin en fazla suça, günaha, vebale bulaşmış siyasi anlayışından korkmayın. Bizler 82 milyon yurttaşız. El ele versek bir defacık birleşsek bile iktidarlarını sarsarız. Konuşmaktan, eleştirmekten, protesto etmekten, yazmaktan, örgütlenmekten korkmayın. Neyse bedeli ödemekten de çekinmeyin, az kaldı çünkü. Özgürlüğün de demokrasinin de şafağındayız. İlk sandıkla tarihe gömülecekler, merak etmeyin. Bir arada, barış içinde, özgür ve eşit yaşamı mutlaka sağlayacağız.” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin