DEDAŞ 1 milyon liralık borç için elektriği kesince köy halkı susuz kaldı

Dicle Elektrik Dağıtım AŞ. (DEDAŞ), kış ve pandemi şartlarında vatandaşları mağdur etmeye devam ediyor. Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı Sulak (Bafe) Köyü’nde 20 yıl önceye ait su pompası saatinin birikmiş 1 milyon lira borcu ödenmeyince DEDAŞ elektriği kesti

2004 yılında kurulan su pompalama kuyusuna giden elektriği kesilen bin 200 nüfuslu köy susuz kaldı. Köy halkı, pandemi sürecinde içme suyu dahi bulmakta zorlandıklarını ve sorunun bir an önce çözülmesini istedi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, daha önce de Şırnak’ın Güçlükonak ilçesine bağlı 13 köyde 20 yıl önceye ait su pompası saatinin birikmiş 8 milyon TL borcu ödenemediği için Dicle Elektrik Dağıtım AŞ. (DEDAŞ), 3 ay önce elektriği kesti.

”KÖYÜ TÜMÜNÜ SATSAK BU BORCU ÖDEYEMEYİZ”

40 yıldır Bafe Köyü’nde yaşadığını belirten Hatice Karçin (50),  “Kendimi bildim bileli bu köyde su sorunu var. Su olmadığı için sondaj suyu çıkardı. Fakat su sondajlarımızı da kapattıkları için köyde su yok. Yıllardır su kuyularını da kullanmadığımız için kirliler. Susuz kaldık. Hayvanlarımız ve bahçemiz var, önümüz bahar, su olmadığı için bahçelerimizde ekim yapamayacağız. DEDAŞ, ‘Borcunuz var’ deyip duruyor. Bu parayı ödeyecek durumumuz yok. Susuzluktan ölmezsek iyi. Köyün tümünü de satsak bu borcu ödeyemeyiz. Sularımızın bir an önce akmasını istiyoruz.” diye konuştu

”SU AKMADIĞI İÇİN HAYVANLARIMIZ SUSUZLUKTAN ÖLECEK”

Köyde yaşayan kadınlardan Emine Şaman (48) ise köyde elektrik ve su sorunun sürekli var olduğunu söyledi. Şaman, “Bizim köyde sadece su sorunu yok ki. Haftada bir defa elektriklerimizi kesiyorlar. Geçen yıl elektriklerimiz kesildi ve 15 gün boyunca bize elektrik verilmedi. Devlet bizim için bir şey yapmıyor. Geçimimizi hayvancılıkla sağlıyoruz. Su akmadığı için hayvanlar susuzluktan ölecek. Su olmadığı içinde en fazla biz kadınlar yoruluyoruz. Her gün köyün en uzak noktasından su kaynağından bidonlarla su taşıyoruz. Suyun olmaması ağır ve zor olan yükümüzü daha da ağırlaştırıyor.” dedi.

1 MİLYON LİRA’YI KİM ÖDEYEBİLİR?

2004 yılından sonra köyden başka kentlere göçlerin yaşandığını ve borcun köyde kalan birkaç hanenin omuzlarına yüklendiğini ifade eden Köylülerden Hasan Uğur (66),  “Biz de bu devletin vatandaşlarıyız. Bize haksızlık yapıyorlar. Yıllar öncesine ait borçları önümüze çıkartarak, ‘ödeyin yoksa sularınız akmayacak’ diyorlar. Bir sürü kişi göç edip etti. Giden her evin de borcu da bize kaldı. Bu borcu ödeyemeyiz. 1 milyon TL’yi kim ödeyebilir? Daha önce kendi ellerimizle kazdığımız kuyulardan su çekiyoruz. Ancak kuyular temiz değil. Bu borcun silinip, bize su vermelerini istiyoruz.” İfadelerini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin