Davutoğlu ilk defa açıkladı! Tüm il başkanları benimle birlikte istifa etmek istedi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifa sürecini değerlendiren Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, AKP teşkilatlarının tümünün 2016’da kendisiyle birlikte istifa etmek istediklerini söyledi.

FOX TV’de yayınlanan Çalar Saat programına katılan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Erdoğan habersiz sokağa çıkma kararı alamayacağını kaydetti.

2016 yılında istifa edip AKP Genel Başkanlığı koltuğunu Binali Yıldırım’a bırakan Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifa ve geri dönüş sürecini değerlendirdi. Davutoğlu şöyle konuştu: ‘‘İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan habersiz sokağa çıkma yasağı kararı alamaz. Soylu’nun istifası doğru bir karardı ama arkasında duramadı.’’

DAVUTOĞLU: BEN MAKAMIN HAKKINI VERDİM

Davutoğlu, 2016’da yaşadığı istifa süreciyle ilgili şunları söyledi: ‘‘Bunu hatırlatmak istemezdim. Ama ben başbakanlıktan istifa ederken ‘düşük profilli başbakan isteniyor’ dendi. Benim böyle olmadığım aşikâr, ben makamın hakkını verdim. Kimse bunun aksini iddia edemez. Hakkını veremeyeceğimi düşündüğüm anda istifa ettim. Ben fedakârlık yaparak, devlet yönetimi krize girmesin diye istifa ettim.

İlk defa söylüyorum burada… Bütün teşkilatlar “İzin verin sizinle birlikte istifamızı verelim” dediler. Dönemin AKP İstanbul İl Başkanı Selim Temurcu, “Biz 9 ay önce sizin genel başkanlığınızı onayladık. Tüm illerin il başkanları istifa edecek. Arkanızdayız.”

AKP hükümetini de sert bir dille eleştiren Davutoğlu, ‘‘Her zaman söyledim devletin üst kademelerinde akrabalık ilişkisi olamaz. Bugün Hazine ve Maliye Bakanı’ndan kimse hesap soramıyor. Bakanlar eşit görünüyor ama hep bir bakan bir adım önde. Sayın Soylu ile Sayın Albayrak arasındaki bir rekabetten bahsediliyor.’’ dedi.

 

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin