Davutoğlu hakkında suç duyurusu

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu

“Terörle mücadele defterleri açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz” sözlerine açıklık getirmeyen eski Başbakan Ahmet Davutoğlu hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu hakkında, Sakarya’da yaptığı konuşma nedeniyle, “Suçu bildirmeme” gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu.  Davutoğlu’nun yaptığı konuşmada suç işlediğini öne süren Hüseyin Avni Sipahi, bir dilekçe ile İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak,  “Suç bildirmeme” suçunu düzenleyen TCK’nın 278. maddesi kapsamında kovuşturma yapılmasını istedi.

Suç duyurusu dilekçesinde, Ahmet Davutoğlu’nun 2014-2016 yılları arasında başbakanlık yaptığını, bir dönem Türkiye’nin iç ve dış siyasetinde söz ve yetki sahibi olduğunu hatırlatan Sipahi, Davutoğlu’nun 23 Ağustos 2019 günü basında bazı açıklamalarının yer aldığını, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin ilk kez mecliste çoğunluğu kaybettiği 7 Haziran 2015 seçimlerine ilişkin açıklamalarda bulunduğunu hatırlattı.  Davutoğlu’nun basında yer alan açıklamalarına ve 7 Haziran ile 1 Kasım 2015 tarihleri arasında Türkiye’de yaşanan terör saldırılarına yer verilen suç duyurusu dilekçesinde, “Birçok vatandaşımızın hayatını kaybetmesi, sakat kalması, bir kısmının da sağlıklarına kavuşabilmek için halen tedavi oluyor olması karşısında tüm bu yaşanan insanlık suçu niteliğindeki olaylara sebep olup insan hayatına kasteden, bunları organize eden, bizzat içinde bulunan kişi veya kişileri yaptığı açıklamalardan anlaşılacağı üzere bilmesine rağmen açıklamayan şüpheli açıkça suçu ve suçluyu gizlemiş ve halen de gizlemektedir” denildi.

Sipahi, Davutoğlu hakkında, “Suçu bildirmeme” suçundan kovuşturma yapılarak hakkında kamu davası açılmasını istedi.

Suç duyurusunda bulunan Hüseyin Avni Sipahi,  31 Mart seçimlerinde Demokrat Parti’den Çekmeköy Belediye Başkan Adayı olmuş ve CHP üyesiyken Beşiktaş Belediye Başkan Yardımcılığı yaptığı sırada görevden alınıp, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun isteği üzerine partiden istifa etmişti.

‘TERÖRLE MÜCADELE DEFTERİ AÇILIRSA BİRÇOK İNSAN İNSAN YÜZÜNE ÇIKAMAZ’

Ahmet Davutoğlu geçtiğimiz günlerde, 7 Haziran 2016-1 Kasım 2015 süreciyle ilgili ilginç bir çıkışta bulundu. Davutoğlu,  Sakarya’da “Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok insan insan yüzüne çıkamaz. Neden mi? Türkiye Cumhuriyeti tarihi yazıldığı zaman eminim en kritik dönemlerden biri 7 Haziran-1 Kasım arasındaki dönem olarak yazılacaktır” diye konuşmuştu. Davutoğlu’nun açıklamasından sonra o dönemde yaşanan Suruç, Ankara, Diyarbakır katliamları ve kontrollü terör olayları tartışması başladı.

SURUÇ VE ANKARA GAR KATLİAMLARI’NDA NE OLMUŞTU?

AKP’nin seçimlerde tek başına iktidarı kaybettiği 7 Haziran sürecinde Suruç’ta meydana gelen patlamada 33 kişi ölmüş, 104 kişi yaralanmıştı. Yine 10 Ekim tarihinde seçim sürecinde Ankara Gar Meydanı’nda yaşanan patlama Türkiye tarihinin en kanlı terör eylemi olarak kayda geçmişti. Saldırıda 109 kişi hayatını kaybetmiş 500’den fazla vatandaşımız yaralanmıştı. 7 Haziran seçimlerinin yenilenmesi için Erdoğan iktidarının terör kozunu kullandığı ve saldırıların IŞİD görünümlü devlet provokasyonları olduğu konusu uzunca zamandır tartışılıyor.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 7 Haziran ve 1 Kasım seçimleri arasındaki dönemin sorgulanması gerektiğini söyleyen Ahmet Davutoğlu’na “Kimse, kendi hırsı için memleketin geleceğini ateşe atamaz” şeklinde tepki göstermişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin