‘Darbeye karışmamış ama Cemaatçi’ cezası: 3 müebbet istenen albaya 7 yıl 6 ay hapis!

Bursa’da 15 Temmuz darbe girişimine katıldığı iddiasıyla tutuklanan İl Jandarma Komutanı Albay Yurdakul Akkuş’un yerine atanan ve kısa süre sonra görevden alınan Albay Ali Türk’ün, Cemaat soruşturması kapsamında hakkında 3 kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılandığı davada karar çıktı. Mahkeme, tutuklu albay Ali Türk hakkında ‘Silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

15 Temmuz gecesi, kendisini Bursa Sıkıyönetim Komutanı olarak tanıtarak toplantı yapmak istediği iddia edilen İl Jandarma Komutanı Albay Yurdakul Akkuş gözaltına alınarak, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Akkuş’un yerine Albay Ali Türk atanmıştı. Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinden Bursa’ya gelen ve kısa bir süre İl Jandarma Komutanlığı yapan Ali Türk de daha sonra görevden uzaklaştırıldı. Albay Ali Türk, Ankara´da yürütülen Cemaat soruşturması kapsamında 22 Ağustos’ta Bursa’da, gözaltına alındı ve götürüldüğü Ankara’da tutuklandı.

Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianame Bursa 10´uncu Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. Ali Türk hakkında, ‘Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti´ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs’ suçlarından 3 kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istendi.

TÜRK HAKKINDA DELİL YOK AMA KUŞKU VARMIŞ!

Türk hakkında hazırlanan iddianamede, “Albay rütbesi ile Jandarma Genel Komutanlığı’nın İstihbarat Daire Başkanlığı başta olmak üzere pek çok kademesinde görev yapan şüpheli Ali Türk’ün, 15 Temmuz’da darbeye teşebbüs eylemini gerçekleştiren şüphelilerle fikir ve eylem birlikteliği içinde olduğu konusunda herhangi bir kuşkunun bulunmadığı, ayrıca örgütün şifreli haberleşme programı ByLock’u bir süre kullandığı tespit edilmiştir” iddialarına yer verildi.

HAPİS CEZASI ÇIKTI

Bursa 10´uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuklu olarak yargılanan Ali Türk, son kez hakim önüne çıktı. Üzerine atılı suçlamaları kabul etmediği belirtilen Türk, mahkemece ‘Silahlı terör örgütüne üye olmak’ iddiasıyla  7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı, tutukluluk halinin devamına karar verildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin