Danıştay’dan TSK’da başörtüsüne vize

Danıştay, kadın askerlerin başörtüsü takabilmesinin önünü açan yönetmeliğin iptali talebini oy çokluğuyla reddetti. AİHM’e atıf yapan Danıştay, “Başörtüsü laiklik ilkesine aykırı değildir” dedi.

Halkın Kurtuluşu Partisi (HKP), Milli Savunma Bakanlığı’nın 15 Şubat 2017’de Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Kıyafet Yönetmeliği’nde yaptığı ‘Kadın askerlerin başörtüsü takabileceğine’ ilişkin değişikliği Danıştay’a taşıdı.

Söz konusu yönetmelik maddesinin iptal edilmesini isteyen HKP, düzenlemenin TSK’de başörtülü-başörtüsüz ayrımı yaratacağını, bunun laiklik ilkesiyle bağdaşmayacağını, hukuksal düzenlemelerin dini kurala dayandırılamayacağı savundu.

Milli Savunma Bakanlığı, “Bu düzenleme kurum ve kuruluşların kamuoyunu ilgilendirmeyen ve sadece kendi personeli ile kurum içi uygulamalarına ilişkindir. Partinin dava açma ehliyeti yoktur” savunması yaptı.

Danıştay 2. Dairesi, TSK’de başörtü serbestliğine izin veren yönetmelik hakkında oylama yaptı. Danıştay, yönetmeliğin iptali talebini 2’ye karşı 3 oyla reddetti.

Kararda, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne göre dinsel bir sembolün toplumda nasıl algılandığı konusunun ulusal makamların takdirinde olduğu, başörtüsünün gündelik yaşamın bir parçası haline geldiği belirtilerek “Bu da başörtüsü takan bireylerin diğer kişiler üzerinde sistematik bir baskı oluşturmadığını göstermektedir. Mevzuatımızda kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personelin başı örtülü olarak çalışmasını açıkça yasaklayan bir kanun hükmü bulunmamaktadır” denildi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin