Danimarka’nın Ergenekon’u: ORG 

HASAN CÜCÜK 

Irkçı ve neo-Nazi Anders Behring Breivik’in Norveç’te yaptığı katliam, dikkatleri Avrupa’daki aşırı gruplara çevirirken, Danimarka’da Redox araştırma grubu 20 yıldır yer altında faaliyet gösteren ORG adlı ırkçı bir grubu deşifre etti. 100 civarında üyesi bulunan örgüt, amacını ‘ülkeyi göçmenlerden temizlemek ve onlara kapıları açan hainlerden hesap sormak’ olarak tanımlıyor. Çetenin beyin takımında siyasiler var. İçinde polislerin de olduğu ORG’un başkanlığını Jesper Nielsen yapıyor. Nielsen, aşırı sağ Danimarka Halk Partisi’nin (DF) yönetiminde bir dönem görev almış. Çetenin bir diğer üst düzey ismi ise aynı partiden milletvekili adayı olmuş.

Danimarka’da deşifre edilen ‘ORG’ isimli gizli ırkçı örgütün Ergenekon’u andıran bir yapısı olduğu ortaya çıktı. 20 yıldır yeraltında faaliyet gösteren ırkçı örgütün üyelerinin arasında önemli sayıda istihbaratçı, polis ve devlet görevlisi bulunuyor. Sol tandanslı gazetecilerden oluşan “Redox” isimli araştırma grubunca deşifre edilen örgütün 100 kadar üyesi arasında tanınmış işadamları, saygın hukukçular ve basın mensupları da yer alıyor.

Nihaî hedef: Ülkeyi göçmenlerden temizlemek

Irkçı örgüt ORG, kuruluş amacını ‘ülkeyi göçmenlerden temizlemek ve göçmenlere kapıyı açan vatan hainlerinden hesap sormak’ olarak tanımlıyor. 1980’li yılların sonunda lise öğrencisi 8 kişi tarafından kurulan ORG’un ilk faaliyeti, başkanlığını yapan Jesper Nielsen ve yardımcılığını yapan Thomas Bak’ın öncülüğünde Aalborg şehrinde bulunan Yahudi mezarlıklarını tahrip etmek olmuş. Örgütün uzun yıllar gizli kalmasının en önemli sebebi olarak; daha çocuk denecek yaşta birbirlerini tanıyan kişilerden oluşması gösteriliyor. 

ORG’un gizli kalmasında teşkilatın içindeki askeri istihbarat kökenli üyeler de önemli rol oynuyor. Yapılan toplantılarda kesinlikle not tutulmuyor. Gerekli notları sadece teşkilatın tepesinde bulunan 4 kişi tutuyor. Dikkat çekmemek için toplantılar eğlence tarzı aktiviteler ve piknik türü organizasyonlarda gerçekleşiyor. Toplantılara kesinlikle cep telefonu getirilmiyor. İletişim ağı olarak internet ortamında kurdukları ORG-INT forumu kullanılıyor. ORG Başkanı Jesper Nielsen, örgüt içinde ‘lider’ olarak çağrılıyor ve toplantılarda son sözü söyleyen isim olarak öne çıkıyor.

Örgütün içinde çok sayıda asker kökenli üye bulunuyor. Bu isimlerin en önemli özelliği silah kullanma konusunda uzman isimler olması. ORG’un kendi istihbarat birimi var ve başında Afganistan’da savaşmış John Siersen yer alıyor. Yardımcılığını savunma teşkilatından şube şefi Niels Höck Andersen yapıyor. Yine ORG yönetiminde bulunan Christian Rönn Österaas Ordu İstihbarat’ın yüzbaşı rütbesinden emekli bir isim.

Aşırı sağ siyaset, örgütün yatağı

ORG örgütü üyelerini aşırı sağcı gruplardan seçiyor. Irkçı Danimarkalılar Derneği, aşırı sağ Danimarka Halk Partisi, AGF takımının holigan grubu White Pride ORG’un potansiyel üye kaynakları arasında bulunuyor. Ancak örgüt yeni üye alımında alınacak kişinin kabiliyeti ve sosyal statüsünün ötesinde ‘amaçlarımıza hizmette ne kadar verimli olur’ sorusunu öncelikli olarak soruyor. Örgüt üyeleri, öncelikle aralarında olması gereken isimleri tespit ediyor. Bu isimler hakkında detaylı araştırma hazırlanıp, yıllık toplantıya getiriliyor. Yapılan uzun tartışmalardan sonra karar veriliyor. Yeni üye alımı kararı oyçokluğuyla değil oybirliğiyle alınıyor. Her üyenin veto hakkı bulunuyor. 

Politik amacına ulaşmak ‘silah kullanmaya hazır’ olan ORG’un kurduğu dövüş sporları kulübü, atıcılık kulübü ve ‘Danimarka değerlerine’ sahip nesil yetiştirmek için açtığı 200 öğrenci kapasiteli özel bir okul bulunuyor. ‘Hainlerden ve ülkede bulunan Müslümanlardan’ hesap sormak isteyen ORG Büyük Hafıza adını verdiği listede bu hesap sorulacakların listesini tutuyor. Fiziki mücadeleye hazırlık için atış ve dövüş kulüpleri oluşturuluyor. “Street Vale Tudo, AK Nordland ve Arhus Firma Sport” isimli tekvando ve dövüş sporları kulüplerinde kavga etmeyi, “Combifit” adlı atıcılık kulübüyle silah kullanmayı öğreniyor. 

ORG’un kuruluş yılı net olarak bilinmemesine karşılık kuruluş gününün 3 Kasım olduğu net olarak tespit edildi. Üyelerin tamamı her yıl 21 Haziran’da ‘yaz partisinde’ bir araya geliyor. Eğlence partisi görünümünde toplanan üyeler yıllık toplantı yapıyor. Bu toplantılarda ırkçı söylemler eksik olmuyor. ORG yönetiminde bulunan Danimarka’nın önde gelen bulvar gazetelerinden BT’de çalışan Paul Vensman’ın görevi ise, ‘Müslüman gençleri provoke eden haberler yaparak aptalca eylemler yapmalarını’ sağlamak.

Bir polis memuru örgütü ele verdi

ORG’un istihbarat teşkilatı PET tarafından fark edilmesi ancak 2007 yılında polis memuru Peter Ulrik Jensen’in sabıkalılar listesini 400 gün içinde 8 bin defa taramasından şüphelenen amirlerinin başlattıkları soruşturmayla oldu. Örgütün Kopenhag sorumlusu olan 31 yaşındaki Jensen’in evinde yapılan aramada çok sayıda gizli belgeye el koyan polis, örgütle ilgili uzun yıllar sonra detaylı bilgiye ulaşmış oldu. Jensen, sadece 30 gün hapis cezasına çarptırılıp meslekten men edilmişti. 

20 yıl sonra deşifre edilen ORG’un faaliyetlerini yargı ve emniyet teşkilatı yakın takibe alınca örgüt kısa sürede kendini feshetti. Örgüt faaliyetlerine katıldığı tespit edilen ve isimleri deşifre edilenlerden kamuda çalışanların ise işine son verildi. Örgütün, eski dışişleri ve Liberal Parti başkanı Uffe Elleman Jensen, Kopenhag eski Büyükşehir Belediye Başkanı Ritt Bjerregaard ve Farum şehri eski belediye başkanı Peter Brixtofte’yi ’vatan haini’ olarak gördüğü ortaya çıktı. Örgütün muhtemel hedefleri arasında yer alan bu isimler, deşifre olmalarından dolayı herhangi bir saldırıya maruz kalmadı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin