Dağlık Karabağ’daki savaşta 5 bini aşkın asker hayatını kaybetti

Dağlık Karabağ’da Azerbaycan ile Ermenistan arasında 27 Eylül’de başlayıp 9 Kasım’da imzalanan ateşkes anlaşmasıyla sona eren altı haftalık savaşta iki taraftan 5 bini aşkın askerin öldüğü açıklandı.

Ermenistan geçen ay yaptığı açıklamada, 2 bin 425 askerinin öldüğünü kaydetmiş, Dağlık Karabağ’da üç bölgenin kontrolünü ele geçiren Azerbaycan ise bu konuda hiç bilgi vermemişti. Azerbaycan konuyla ilgili ilk kez açıklama yaparak 2 bin 783 askerinin öldüğünü, 100 kadar askerin de kayıp olduğunu belirtti. Böylece savaşta hayatını kaybeden asker sayısı 5 bini aştı.

BBC’nin aktardığına göre, çatışmalarda, her iki taraftan en az 143 sivilin de yaşamını yitirdiği, on binlerce kişinin ise göç etmek zorunda kaldığı belirtiliyor.

İki eski Sovyet Cumhuriyeti arasındaki Dağlık Karabağ sorunu 30 yıla yakın devam ediyordu. Resmi olarak Azerbaycan’ın olan toprakların denetimi komşu Ermenistan’daydı.

Altı haftayı aşkın devam eden çatışmaların ardından, Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan arasında imzalanan anlaşmayla birlikte 10 Kasım itibarıyla çatışmalar durdu ve taraflar ulaşmış oldukları pozisyonlarını korudu.

Azerbaycan, anlaşmayla hem Dağlık Karabağ içinde ilerlediği alanlarda kontrolü sağlamış hem de Ermenistan’ın yedi bölgeden çekilme talebini kabul ettirmiş oldu. Ermenistan’ın çekilmeyi kabul ettiği üç bölgede 2 bin Rus askerinin konuşlandırılması konusunda anlaşıldı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin