Çuvuşoğlu, Rahip Brunson’un tutuklandığını bile bilmiyormuş: “Bizim bu kişiden ne çıkarımız olacak?”

ABD ile Türkiye arasında Rahip Brunson krizinde sonra Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan ilginç açıklamalar geliyor. Çavuşoğlu, Alanya ilçesinde partisinin ilçe danışma toplantısında Rahip Brunson daha önce hiç tanımadıklarını söyledi.

Çavuşoğlu, “Biz o Brunson’un kim olduğunu bile bilmiyorduk. ABD Büyükelçiliğinden konsolosluk erişimi için yardım istedikleri güne kadar böyle bir kişinin tutuklandığını bile bilmiyorduk. Kendi tercümanı ve bazı kişiler suç duyurusunda bulunduğu için başlayan bir süreç. Bizim bu kişiden ne çıkarımız olacak? Son zamanlarda atılan adımlar.” dedi.

Singapur’da ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile yaptıkları görüşmenin son derece yapıcı geçtiğini aktaran Çavuşoğlu, bu durumun açıklamalara da yansıdığını belirtti.

Böyle de olması gerektiğine işaret eden Çavuşoğlu, “Ortada sorunlar var. Kimse inkar edemez. O sebepten bu sebepten var mı sorun? Var. Çözmek istiyor musunuz? Çözelim. Nasıl çözeceğimizi, oturup konuşalım. Mutabakat sağlarız. Yol haritası belirleriz. Diplomasi işler, sorunları çözeriz sonra işimize bakarız. Daha pozitif bir gündeme odaklanırız. Dünyanın da bölgemizin de pozitif gündeme ihtiyacı var. Bana göre en çok Amerika’nın kendisinin pozitif gündeme ihtiyacı var. Bu anlayışla inşallah bu sorunları da çözeriz. Dayatma, tehdit diliyle değil uzlaşı, diplomasi, müzakere ve iyi niyetle bunları çözeceğimizi düşünüyorum” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin