Cumhuriyet baskınına Medya Etik Konseyi’nden kınama: Baskının hiç bir gerekçesi yok

Medya Etik Konseyi, Cumhuriyet gazetesinin yönetici ve yazarlarına yönelik soruşturmayı protesto etti.

Gazetecilere açıklama yapan Medya Etik Konseyi Başkanı Halit Esendir, medyanın karanlık günler yaşadığını belirterek, cezaevlerinde çok sayıda gazeteci olduğunu hatırlattı.

TÜRKİYE ANTİ DEMOKRATİK VE HUKUKSUZ BİR ÜLKE HALİNE GETİRİLDİ

Türkiye genelinde onlarca medya kuruluşunun kapatıldığına dikkat çeken Esendir, şunları anlattı: “Cumhuriyet Gazetesine yapılan baskın, tamamen kanunsuz ve hukuksuz hiç bir gerekçesi olmayan, Türkiye’de medyanın susturulması adına yapılan bir baskındır. Gazetenin, basit gerekçeler ile 13 yazarının gözaltına alınması, gazetenin basılması ve kayyum atınmak istenilmesi, Türkiye’de ki demokrasinin tamamen bitirilmesine sebep olacak bir davranıştır. Türkiye’de 3 yıl önce 17-25 Aralık sürecinde yaşanan olaylardan sonra hukuk tamamen çiğnendi ve ayaklar altına alındı. Yargı sistemi altüst edildi. Bugün Gazetesi, İpek Medya ve Zaman Gazetesine el koyma ile başlayan bu süreçte hukuk çiğnenmiş ve basın hürriyeti yok edildi. Akabinde Türk medyasında onlarca gazete, onlarca internet siteci, onlarca haber ajansı ve onlarca gazeteye el konuldu. Bunalar atanan kayyumlar tarafından batırıldı. Türkiye’de ki demokratik ortamın yok edilmesinde basının susturulmasıdır. Maalesef hükümet ve AKP iktidarı, başta Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Türkiye’yi anti demokratik hukuksuz bir ülke durumuna getirdiler. Bu son Cumhuriyet Gazetesi’ne yapılan baskılar, daha bir ay önce İMC TV, Evrensel, Özgür Gündem ve diğer gazetelere ve radyolara yapılan baskınlar ile kapatıldı. Daha doğrusu muhalif hiç kimsenin sesi soluğu çıkartılmıyor. Bir sahte feto iddiası ile, bütün muhalif medya susturuluyor. ”

Medya Etik Konseyi Başkanı Halit Esendir, muhalif gazetelerinden biri olan Cumhuriyet’e yapılan baskınla Türkiye’nin tek sesliliğe mahkum edilmeye çalışıldığını vurguladı. Esendir, siyasi görüşü ne olursa olsun sadece görevini yapan gazetecilerin yanında olmaya her zaman Medya Etik Konseyi olarak devam edeceklerini ifade etti.

Haber: MURAT KANİ

 

e-gazete-yeni

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin