Cumhurbaşkanlığına bağlanan TRT’de 3 bin kişiye ‘sürgün’ tehdidi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na bağlanan TRT’de “başka kuruma gönderilme” tehdidi ile zorla emekli edilen bin 800 kişinin ardından şimdi de üç bin dolayında personelin sürgünü gündeme geldi. TRT’de ihtiyaç fazlası olduğu gerekçesi ile 3 bin kişinin diğer kamu kurumlarına gönderilmesi için düğmeye basıldı

İL İL İKNA ÇALIŞMASI YAPILIYOR

703 sayılı KHK ile TRT’de emekliliğe teşvik ve “İstihdam Fazlası Personel”in diğer kamu kurumlarına gönderilmesinin yolu açıldı. “İstihdam Fazlası Personel” olduğu gerekçesi ile deneyimli üç bin kişi “Diğer kamu kurumlarına gönderilmeyenler, TRT’de kadrolu çalıştırılmayacak, ‘Özel Hukuk Hükümlerine Tabi Personel’ olarak istihdam edilecek” tehdidi ile karşı karşıya kaldı. TRT kadrosundan çıkartılma ve güvencesiz kalma tehdidi ile karşı karşıya kalan üç bin kişinin “Üç şehir tercih ettikleri dilekçelerini yazmaları” için ikna çalışmaları başlandı.

ZORLA EMEKLİLİKTEN SONRA SIRADA SÜRGÜNLER VAR…

TRT’de yaşananlara ilişkin BirGün’e bir açıklama yapan Haber Sen Genel Sekreteri Burak Ustaoğlu, “TRT’de zorla emeklilik yaşadık şimdi sürgünleri bekliyoruz” dedi.

Anayasa’da özerk ve tarafsız kamu yayıncısı olarak tanımlanan TRT’nin, son yapılan yasa değişikliği ile tek adamın kontrolüne girdiğini belirten Ustaoğlu, şunları söyledi:

“Diğer kamu kurumlarına gönderilmeyenler, ‘TRT’de kadrolu çalıştırılmayacak’ tehdidi ile karşı karşıya. ‘Gönüllülük’ adı altında insanlar ikna edilmeye çalışıyor. Üç bin kişinin üç il seçmeleri için ‘ikna’ çalışmaları başlatıldı. Bir yıl içinde istihdam fazlası personel olduğu belirtilen üç bin kişinin yer aldığı liste Devlet Personel Başkanlığı’na bildirilecek. Daha sonra bu listeye giren personel Devlet Personel Başkanlığı tarafından üç ilden birine atanacak. TRT üç bin kişinin yer aldığı listeyi süreç içerisinde parça parça gönderecek.Yılların habercileri, yayıncıları ve sanatçıları hangi devlet kurumuna gönderilebilir? Habercilere, televizyonculara, radyoculara, sanatçılara başka devlet kurumlarında hangi işi yaptırılacak?”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin