‘Cumhurbaşkanlığı, Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesine itiraz etti!’

Danıştay’ın Ayasofya’nın müze olma kararını iptal ettiği kararına karşı Cumhurbaşkanlığı’nın temyiz yoluna başvurduğu ortaya çıktı. Haberler üzerine Saray’dan, “Bazı basın yayın organlarında, Ayasofya Camiinin statüsü ile ilgili olarak Danıştay 10.Dairesince verilen iptal kararının Cumhurbaşkanlığı tarafından temyiz edildiği yönünde haberler yapıldığı görülmüştür. Bu haberler gerçeği yansıtmamaktadır.” açıklaması yapıldı.

10 Temmuz’da Danıştay Ayasofya’nın müze olmasına karar verilen Bakanlar Kurulu Kararı’nı iptal etmişti. Daha sonra karar henüz kesinleşmeden Cumhurbaşkanlığı kararıyla Ayasofya ibadete açılmıştı. Böylece Ayasofya’da fiili olarak 24 Temmuz’dan itibaren namaz kılınıyordu. Fakat davada Davalı sıfatıyla bulunan Cumhurbaşkanlığı’nın Ağustos ayında Ayasofya’nın tekrar müze olması için bu karara itiraz ederek temyiz yoluna başvurduğu belirtildi.

Jurnaltr.com’un haberine göre, Uyap sistemi üzerinden herkese açık bir şekilde yapılabilen sorgulamadan görüldüğü üzere “Dosyanın Son Aşaması” bölümünde dosyanın 19 Ağustos tarihinden itibaren tetkik hakimi tarafından ilk inceleme yapılmak üzere sıraya alındığı görülüyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin