Cumartesi Anneleri’ne ters kelepçeli gözaltı; 700. hafta eylemi yasaklandı

Beyoğlu Kaymakamlığı, Cumartesi Anneleri’nin 700. hafta oturumunu yasakladığını duyurdu. Alana takviye polis birlikleri çağrılırken Cumartesi Anneleri ise 699 hafta olduğu gibi bu hafta da bu alanda oturacaklarını belirtti. Aralarında Maside Ocak ve Besna Tosun’un da bulunduğu çok sayıda kişi ters kelepçe ile gözaltına alındı.

Gözaltında kaybedilen evlatlarının hesabını sormak için 700 haftadır Galatasaray Meydanı’nın oturma eylemi yapan Cumartesi Anneleri ’nin 700. haftaya giren eylemi Beyoğlu Kaymakamlığı tarafından yasaklandı. Alana giden görevlilere oturma eyleminin yasaklandığını belirten polis, görevlileri alandan çıkarttı.

Kayıpların akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle her hafta Galatasaray Meydanı’nda toplanan Cumartesi Anneleri, 700’üncü haftaya hazırlık için sabah saatlerinde İnsan Hakları Derneği’nde (İHD) biraraya geldi. Kırmızı güller ve karanfillerle derneğe gelen Cumartesi İnsanları, üzerinde Cumartesi Anneleri yazan tişörtleri giydi. Görev dağılımının ardından hazırlanan pankart ve fotoğraflar Galatasaray Meydanı’na taşındı. Meydanın etrafını saran polisler Cumartesi İnsanları’nın meydana girişini engelledi. Meydan’da bulunan Yapı Kredi Kültür Merkezi de polis ve güvenlik tarafindan kapatılarak fotoğraf çekmek yasaklandı.

“SÜLEYMAN SOYLU’NUN EMRİYLE YASAKLANDI”

Cumartesi Anneleri ’nin eyleminin yasaklanmasının ardından İçişleri Bakanı’nı arayan Sezgin Tanrıkulu eylemin bizzat Süleyman Soylu’nun emriyle yasaklandığını belirtti.

GÖZALTILAR VAR

Daha sonra polis, alana girmek isteyenlere izin verilmeyeceğini eylemin İçişleri Bakanlığı tarafından yasaklandığını belirtti. Meydana gitmek isteyen İHD’lilere müdahale eden polis çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Aralarında Maside Ocak, Ali Ocak, Hasan Karakoç, Sebla Arcan, Besna Tosun’un da olduğu 12 kişi ters kelepçe ile gözaltına alındı.

ALANA POLİS ABLUKASI

Cumartesi Anneleri ‘nin her hafta toplandığı alanda polis nöbet tutuyor. Polis alana kimseyi almıyor. 12 polis otobüsü ve çok sayıda TOMA Galatasaray Meydanı’nı kuşattı. Polisler kitleyi Tünel’e doğru uzaklaştırıyor.

KAFTANCIOĞLU: PARTİ YÖNETİCİLERİMİZ DE GÖZALTINDA

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, “700 Haftadır Galatasaray Meydanında toplanan Cumartesi Annelerini ve onlara destek verenlerin gözaltına alınmasının tek gerekçesi korkuları.. Parti yöneticilerimiz de gözaltında” şeklinde mesaj paylaştı.

MAZLUMDER’DEN TEPKİ

Cumartesi Anneleri ‘nin eyleminin yasaklanmasına MAZLUMDER Başkanı Ahmet Faruk Ünsal da tepki gösterdi. Ünsal, “Beyoğlu Kaymakamlığının 699 hafta Galatasaray Meydanı’nda yakınlarının akıbetini soran Cumartesi Anneleri’nin etkinliğini yasaklaması kabul edilemez! Ohal’i olağan yasalarla hayata geçirerek yasaklarını genişletmek istemelerinin bir örneği yaşanıyor” mesajı paylaştı.

AHMET ŞIK: HESABI SORULACAK… GARO PAYLAN: BU DEVRAN DÖNECEK

Emniyet amirinin tehditlerine karşılık veren milletvekillerinden Garo Paylan bir polis tarafından darp edildi. Paylan, Emniyet Müdürünün ‘polislerim işini yapacak’ ifadesine,  ‘Unutma, bu devran dönecek diye karşılık verdi. Ahmet Şık ise, ”Sizin hükümetiniz ve bakanınız yasadışıdır. Ama sanmayın ki bu işin hesabı sorulmayacak!” diye tepki gösterdi.

HÜDA KAYA: BİZ HALKIZ, GİDECEK OLAN ONLAR

Milletvekili Hüda Kaya ise polis şiddetine ve talimatı veren AKP’li İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sert çıktı. ‘Bir bakan nasıl böyle bir talimat verebilir?’ diye soran Kaya, ”Biz halkız, gidecek olanlar onlar.” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin