Covid 19 hastalarına, tarihi geçmiş ilaç veriliyor

favira

Türkiye’de Covid 19 hastalarına verilen koronavirüsü tedavisinde kullanılan ilaçların tarihinin geçtiği ileri sürüldü. Bir vatandaş, Favira isimli ilacın son kullanma tarihinin geçmiş olmasına rağmen yeni etiket yapıştırılarak kendisine verildiğini iddia etti.

Duygu Arıcı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Korona oldum eve gelen filyasyon ekibinin getirdiği ilaca bak. Bu kadar da sahtekarlık pes artık. Tarihiyle oynanmış. Etiketi kaldırınca tarihi geçmiş ilaç vermişler. Bu kadarı da pes artık yaa @drfahrettinkoca biz size de güvenemiceksek kime güvenicez @saglikbakanligi ” ifadelerini kullandı.

Paylaşılan resimlere göre ilacın son kullanma tarihi normalde Şubat 2021’de sona ermiş. Ancak Sağlık Bakanlığı tarafından SKT’nin üzerine yapıştırılan yeni etikette son kullanma tarihi Ağustos 2022 olarak güncellenmiş!

Benzer iddialar daha önce de gündeme gelmiş, konuyla ilgili bir çok paylaşım yapılmıştı.
Samsun’da dün bir vatandaş tarafından yapılan paylaşımda, ilacın üzerine yapıştırılan son kullanma tarihi 11 Kasım 2022 iken, altından çıkan son kullanma tarihinin ise Mayıs 2021 olduğu ortaya çıktı. Samsun İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, corona virüsü hastalarına verilen ilaçların tarihinin geçmediğini ileri sürdü.

SAĞLIK İL MÜDÜRLÜĞÜ: TAMAMEN BİLİMSEL!

Yapılan işlemin tamamen bilimsel veriler ile yapıldığı ileri sürüldüğü belirtilerek, “Bu tamamen bilimsel veriler ışığında Sağlık Bakanlığımız tarafından yürütülen bir işlemdir. Corona virüste kullanılan ilaçlar bakanlığımız tarafından gönderilmekte, ilaç miat süreleri parti parti takip edilmekte, bu ilaç gruplarına ait testler de dönemsel olarak büyük bir özenle yapılmaktadır. Bu çalışmaların sonucunda da zaman zaman ilaç miat tarihlerinde güncellemeler yapılmaktadır. İlaçların miat güncelleme işleminde kesinlikle bir hata bulunmamakta olup, konu tamamen bakanlığımızın kontrolü altında gerçekleşmektedir.” denildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin