Cougar helikopterlerde bugüne kadar 39 asker şehit oldu

İçindeki 11 askerin şehit olduğu Cougar tipi helikopterler de bugüne kadar toplam 39 asker şehit oldu.

İlk olarak 20 adet satın alınan Cougar’ların Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslimatına 1996 yılından itibaren başlanmıştı.

Sputnik Türkiye’de yer alan habere göre, Cougar için 1995’te ikinci alım anlaşması yapıldı. Ankara’da TUSAŞ tesislerinde üretilen 30 adet Cougar helikopterlerin 20 tanesi Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda arama-kurtarma faaliyetlerinde kullanılırken, kalanlar da Kara Kuvvetleri Komutanlığı emrine verildi.

Cougar helikopterlerde askerlerin yaşamını yitirdiği ilk olay 4 Haziran 1997’de oldu. Kuzey Irak’ta sınır ötesi operasyona katılan askerleri taşıyan helikopter, Zap bölgesinde füze ile vuruldu. Saldırıda 11 asker yaşamını yitirdi.

Cougar helikopterlerde can kayıplı ikinci olay Isparta Eğirdir’de 29 Nisan 2003’te yaşandı. Eğitim uçuşu sırasında yüksek gerilim hattına takılarak düştü. Kazada 4 asker yaşamını yitirdi. Bir asker de ağır yaralandı.

Şırnak’ta 2017 yılında meydana gelen can kayıplı üçüncü olayda ise 13 asker yaşamını yitirdi. Bu kazada, Tümgeneral Aydoğan Aydın’la birlikte 2 albay, 1 yarbay, 1 binbaşı, 3 yüzbaşı, 2 başçavuş, 2 uzman çavuş ve 1 üsteğmen yaşamını yitirdi.

Cougar helikopterlerde askerlerin şehit olduğu dördüncü ve son olay ise bugün Bingöl’ün Tatvan ilçesinde gerçekleşti. Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Bingöl’den kalkan askeri helikopterin kaza kırıma uğradığını, 11 personelin şehit olduğunu, 4 personelin yaralandığını bildirdi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin