Çorlu’daki tren faciasının üzerinden 4 ay geçti: Ne iddianame var ne sorumlu

HABER-YORUM | İLKER DOĞAN

Çorlu’da yaşanan tren kazasının üzerinden 4 ay geçti ancak ortada ne bir tutuklama var, ne iddianame ne de sorumlu. İktidar temsilcilerine göre hata, kusur, ihmal yok. 5 Kasım’daki Plan ve Bütçe Komisyonu’nda CHP Tekirdağ Milletvekili Canan Yüceer’in konuya ilişkin sorusuna Ulaştırma Bakanı Mehmet Cahit Turhan’nın verdiği cevap şöyle: ‘İhmal yok, kusur yok. Kazanın sebebi yağmur.’ İktidar, facianın sorumlularını bulmanın değil, tıpkı bundan öncekilerde olduğu gibi bu skandalı da zamana yayarak unutturmanın derdinde.

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde 8 Temmuz’da yaşanan ve aralarında çocukların da bulunduğu 25 kişinin hayatını kaybettiği, 317 kişinin yaralandığı tren faciasının üzerinden 4 ay geçti. Yağış sebebiyle rayların altındaki toprak menfezinin kayması sonucu 5 vagonun raydan çıkmasıyla meydana gelen kazanın ardından başlatılan sözde soruşturma yürütülüyor. Ancak bugüne kadar bir arpa boyu bile yok alınamadı. Ne bir gözaltı oldu, ne bir tutuklama. Ortada hazırlanan yada hazırlandığı bilinen bir iddianame de yok. Aralarında makinistlerin de olduğu bir kaç kişinin ifadesi alındı ve serbest bırakıldı… O kadar… Bu arada, İYİ Parti’nin Çorlu’daki tren kazasıyla ilgili verdiği araştırma önergesi de AKP’li vekillerin oylarıyla reddedildi.

HESAP VERME KÜLTÜRÜ YOK!

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, skandal kaza sonrasında süreci en yakından takip edenlerin başında geliyor. Son olarak daha bir kaç gün önce Plan Bütçe Komisyonu’nda konuyu gündeme getirdi. Resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşıma göre Yüceer, soruşturmada gelinen son aşamayı, kusur ve ihmal iddialarını Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’a soruyor. Yüceer, Bakan’ın verdiği cevabı 5 Kasım’da, Twitter hesabından şu şekilde paylaştı: “Plan Bütçe Komisyonu’nda Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’na Çorlu’da yaşanan tren faciasını sordum… Yağmurdanmış!! AKP Türkiye’sinde hesap verme kültürü Yok! Bahaneler var  fıtrat, yağış…”

SKANDAL CEVAP: HERŞEY MÜKEMMEL

Aynı bakanın Candan Yüceer’in konuya ilişkin kazadan hemen sonraki soru önergesine verdiği cevap da tepki çekmişti. Önergeyi geçtiğimiz eylül ayında cevaplayan Bakan Turhan, orada da suçu ve sorumluluğu ‘yağmur’a yüklemişti. Kazanın yaşandığı tarihte ‘çok kısa sürede, çok dar bir alanda ve hattın işletmeye açıldığı tarihten bugüne kadar görünmeyen miktarda’ yağış gerçekleştiğinin belirtildiği cevapta, söz konusu hattın taşıma kapasitesinde, hat kesiminde kullanılan malzemelerde ve hattın altyapı ve üstyapısında herhangi bir sorunun olmadığı’ ifade edilmişti. Yüceer’in Turhan’a cevabı sert oldu: “Bakan Cahit Turhan, verdiği cevapta demiryolu sisteminin ne kadar mükemmel olduğunu, hatlarda hiçbir şekilde kusur olmadığını, denetimlerin tam zamanında ve eksiksiz yapıldığını anlatıyor. Bakana göre ortada hiçbir kusur yok, hatta ortada bir kaza da yok!”

FATURA 4 MEMURA KESİLDİ

Kaza sonrası hazırlanan bilirkişi raporu da kamuoyunda büyük tepkiye neden olmuştu. Çorlu Başsavcılığı tarafından hazırlatılan bilirkişi raporunda sadece 4 memur ‘kazanın meydana gelmesinde asıl kusurlu’ bulundu. Savcılıkta ifadeleri alınan şüpheliler, ‘adli kontrol’ talebiyle sevk edildikleri sulh ceza hakimliğince adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 8 Ekim’de Başsavcılığa sunulan raporda, ‘kazanın kontrol eksikliğinden meydana geldiği’ bilgisine yer verildi. Bu arada hatırlatalım; dönemin Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, yolun son kontrolünün Nisan ayında yapıldığını söyledi.

TCDD YÖNETİMİ AKLANIYOR

CHP Tekirdağ Milletvekili Özcan Aygun, bilirkişi raporunun TCDD’deki tüm ihmalleri ortaya koymasına karşın TCDD Yönetimini aklamasını ‘skandal’ olarak değerlendirdi. Kazanın tüm faturasının yol-bakım onarım ekibine kesilmesinin adil ve hakkaniyetli olmadığını belirten Aygun, “TCDD’de meteorolojik verileri alıp işleyecek tek bir uzman bile yok. Osmanlı’dan kalma menfezin dolgusu 135 yıldır yenilenmedi. Tüm ihalelerde güçlendirmenin es geçildiğinin bilirkişi raporu ile kayıtlara geçti. Raporda TCDD Yönetimi aklanmış ve tüm fatura Yol Bakım Onarım Ekibi’ne kesilmiştir. Bilirkişi raporu, TCDD’deyi aklama çabalarına karşın ihmaller zincirini gizleyememiştir.” ifadelerini kullandı.

***

Bakım ihalesi ödeneğe takılmış

Kaza sonrası ortaya atılan belli başlı iddialar vardı. Bunlardan ilki bu hattın bakımı için açılan ihalenin ödenek yetersizliği nedeniyle iptal edildiğiydi. Buna göre DDY, tren yolunun bakımı için 11 Haziran’da ihale ilanı vermiş ama Temmuz’da planlanan ihale, 21 Haziran’da ‘ödenek tahsis emri çıkmadığından’ iptal edilmişti. İkinci iddiası ise tren hatlarını kontrol eden yol bekçilerinin görevlerine son verilmesiydi. Yol bekçisi kadrosu 5 yıl önce kaldırılmıştı. Bu iddiayı bizzat dönemin Ulaştırma Bakanı doğruladı. Yeni sistemde yol bekçilerine gerek olmadığını açıkladı. Üçüncü neden ise AKP iktidarının denetimleri meslek odalarından alıp özel şirketlere vermesiydi. Bu durumun, denetimleri zaafa uğrattığı belirtiliyor.

***

Deliller karartılmak istenmiş

Gazeteci Mustafa Hoş, Çorlu tren faciasını yakından takip eden isimlerden. Geçtiğimiz günlerde bir yol bakım müdürünün soruşturma dosyasına giren ifadesini kamuoyuyla paylaştı. Buna göre, yol bakım müdürü ifadesinde, amirlerinin bir vagon taş doldurup kaza yerine getirmelerini istediğini söylüyordu. İfadeye göre, amirlerinin bunu istediği saatte enkaz henüz kaldırılmamıştı. Ve vagonların içerisinde ve altında kalan cesetleri çıkarma çalışmaları devam ediyordu. İnsanlar canlarıyla uğraşırlarken, sorumlular gece yarısı bir ekip toplayıp boşalan menfezlerin altını taşlarla doldurmanın, daha doğrusu delilleri karartmanın hesabını yapıyorlardı.

***

Kaza nasıl olmuştu?

Makinistlerin ifadesine ve oluş şekline bakılınca facianın lokomotif ve ilk vagonunun geçişinden sonra, menfezin altındaki toprağın kayması sonucu rayların boşlukta kalmasıyla meydana geldiği anlaşılıyor. Yağan yağmur, aylardır kontrolü yapılmayan menfezdeki toprağı yumuşatıyor. Lokomotifin geçişi sırasında rayların altındaki menfezde yer alan toprak, ağırlığın etkisiyle aniden kayıyor. Lokomotif ve arkasındaki vagon menfezden geçiyor ancak bir kaç saniye içinde rayların altının tamamen boşalması sonucu geride kalan 5 vagon raydan çıkıyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin