Çin’i Lekima tayfunu vurdu: En az 18 ölü, 1 milyon tahliye

Çin’in doğusunu etkisi altına alan ve 187 kilometre hızla esen Lekima tayfununda en az 18 kişi öldü. Afet sebebiyle 1 milyondan fazla kişi tahliye edilirken, yüzlerce uçuş iptal oldu.

Tayfun yüzünden kıyı kenti Wenzhou’nun 130 kilometre kuzeyindeki bir doğal barajın çökmesi sonucu meydana gelen toprak kaymasında ilk belirlemelere göre 13 kişi hayatını yitirirken, 16 kişi de kayboldu.

DW Türkçe’nin Çin devlet televizyonu CCTV’ye dayandırdığı habere göre, bugün Zhejiang bölgesinde gerçekleşen tayfun, saatte maksimum 187 kilometre hıza ulaştı. Şinhua haber ajansı, ilk aşamada ‘süper tayfun’ olarak nitelendirilen afetin şiddetinin belirli bir süre sonra azaldığını ifade etti.

Patlama ve zararlı gaz riski var

Çin’in meteorolojiden sorumlu kurumu, dün en yüksek seviye olan ‘kırmızı’ uyarıda bulunurken, bugün ise uyarı seviyesini ikinci en yüksek seviye uyarı olan ‘turuncu’ uyarıya düşürdü.

Acil Durum Bakanlığı, kimyasal tesisler ve petrol rafinerilerinde yangın, patlama ve zararlı gaz salınımı riski mevcut olduğu uyarısında bulundu.

Afet sebebiyle Şanghay’da 250 bin, Zhejiang bölgesinde ise 800 bini aşkın kişi tahliye edildi. Pekin, Şanghay, Guangzhou, Şenzhen ve Çengdu havaalanlarında toplam 625 uçuş iptal edildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin