Çin’de Bambu Fareleri’nin tüketimi yasaklandı

Koronavirüs salgınının başladığı Çin’de, en çok tüketilen canlılardan olan Bambu Fareleri’nin tüketiminin yasaklandığı açıklandı. Koronavirüs salgının başladığı Çin’de salgının küresel bir salgına dönüşmesi sonucu bazı yasaklar da beraberinde geldi. Pekin yönetimi dünyayı etkisi altına alan salgından önce Çinliler’in en sık tükettiği ‘besleyici’ olduğuna inanılan Bambu Fareleri’nin tüketimini yasakladığı belirtildi.

İngiliz medyasında yer alan habere göre, Çin’de yetiştiriciliği yaygın olduğu belirtilen Bambu Fareleri’nin boyları 50 santimetreye ve 11 kiloya kadar ulaşabiliyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, vahşi hayvan pazarlarının yalnızca gerekli koşulları sağlaması durumunda yeniden açılması gerektiğini söyledi. Yeni virüslerin yüzde 70’inin hayvanlardan insanlara bulaştığının tahmin edildiğini kaydeden Ghebreyesus, yaşanacak başka salgınları önlemek için pazarlarda vahşi hayvan satışının düzenlenmesi gerektiğini dile getirmişti.

1 MAYIS’TA KEDİ VE KÖPEK SATIŞI YASAKLANACAK

Koronavirüs salgının başladığı Çin’in Guangdong bölgesinde yer alan Shenzhen şehrinde de, köpek ve kedi eti satışı ve tüketimi 1 Mayıs’ta yasaklanıyor. Alınan yasak kararının ardından kentin kedi ve köpek eti tüketiminin yasak olan Çin’deki ilk kent olacak.

2 YORUMLAR

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin