Çin, Uygurlara soykırımı böyle savundu: İç meselemiz!

Komünist Çin hükümeti, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Uygurlar ve diğer Müslümanlara yönelik politikasında ‘baskı ve şiddetten sorumlu’ Çinli yetkililere karşı yaptırım kararı alan ABD’ye mütekabiliyetle cevap verileceğini duyurdu. Çin’e göre, Uygurlara yıllardır uygulanan soykırım ülkenin ‘iç meselesi’! 1 milyondan fazla Uyguru, hiç bir delil olmaksızın yıllardır toplama kamplarında tutan Çin’in Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien’in ABD’yi eleştirirken ‘hukuk’ hatırlatmasında bulunması da dikkat çekti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, başkent Pekin’de düzenlediği basın toplantısında, ABD’nin Çin’in Sincan Uygur Özerk bölgesindeki hak ihlalleri nedeniyle 4 Çinli yetkiliye yaptırım kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. ABD’nin söz konusu kararıyla Çin’in iç işlerine ciddi şekilde müdahalede bulunduğunu, uluslarası hukukun temel normlarını ihlal ettiğini ve Çin-ABD ilişkilerine zarar verdiğini savunan Cao, “Çin, buna kararlılıkla karşı çıkıyor ve güçlü şekilde kınıyor.” ifadelerini kullandı.

Sincan Uygur bölgesinin Çin’in iç işleri olduğunu, ABD’nin müdahale etme konusunda hakkı ve yetkisi bulunmadığını belirten Cao, “ABD’yi bir an önce ilgili yanlış kararı geri çekmeye, Çin’in iç işlerine müdahaleyi, çıkarlarına zarar veren açıklama ve eylemleri durdurmaya çağırıyoruz. ABD, söz konusu tutumunda ısrar ederse Çin karşı hamlede bulunacak, Sincan konusunda kötü şekilde rol alan ABD’li kurum ve yetkililere yönelik mütekabil adımlar atacak.” dedi.

POMPEO: ABD, ÇİN’İN BASKI POLİTİKASINA SESSİZ KALMAYACAK

Çin’in uyguladığı Uygur Türklerine ve etnik Kazaklara yönelik zorla çalıştırma, keyfi tutuklama, cebren nüfus kontrolü ve bölgede Müslümanlığı ve kültürünü silmek girişiminin de dahil olduğu baskı politikalarına sessiz kalmayacak.” ifadesini kullanmıştı.
Associated Press (AP) ajansının ay başında yayımladığı haberinde Uygur Türklerinin yoğunlukla yaşadığı özerk bölgede, yerel hükümetin, son yıllarda bölgedeki Uygur ve Kazak kadınları doğum kontrol yöntemleri uygulamaya zorladığı, çok çocuk yapanlara para cezası kestiği ve kamplara göndermekle tehdit ettiği öne sürülmüştü.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin