Çiftçilerin kâbusu çöl çekirgeleri Türkiye sınırına dayandı!

Doğu Afrika’dan başlayan ve geçtiği yerlerde gıda krizine yol açan yüz milyarlarca çöl çekirgesinin Türkiye sınırına dayanması paniğe neden oldu. Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü’de son yayınladığı raporda durumun kritik olduğunu duyurdu.

Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının tespit edilmesinin ardından bu kez de sosyal medyada çekirge istilası felaketi gündem oldu. Şubat ayında BM Doğu Afrika’daki çekirge istilasının yaratacağı gıda krizine dikkat çekmişti. Sayıları yüz milyarları bulan çekirgeler Afrika’da geçtiği yerlerde büyük yıkıma yol açıyor. Son olarak sosyal medyada bu çekirge istilasının İran ve Irak’a geldiği yani Türkiye sınırlarına yaklaştığı iddia ediliyor.

ÇEKİRGE İSTİLASI TÜRKİYE’YE Mİ GELİYOR?

Sosyal medyada koronavirüs paniğine bir de çekirge istilası paniği eklendi. Çok büyük bir çekirge sürüsünün İran ve Irak’a ulaştığı iddia ediliyor ki BM’nin paylaştığı istila haritası bu endişeyi doğrular gözüküyor.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER: DURUM KRİTİK

Birleşmiş Milletler Yiyecek ve Tarım Organizasyonu’nun paylaştığı bilgilere göre çekirge istilası özellikle Kenya, Somali ve Etiyopya’da etkili. Ayrıca Irak ile İran’ın güneyinde çekirge sürülerinin sayısı artıyor.

HER GÜN 150 KİLOMETRE YOL KATEDEBİLİYOR

Bir kilometrekarede yer alan 40-80 milyon çekirge, sadece bir günde 35 bin kişiye yetecek gıdayı tüketebiliyor. Çekirge sürüleri, her gün 150 kilometre yol katedebiliyor.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin