CHP’nin İzmir adayı Tunç Soyer oldu

Uzun süredir tartışma konusu olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) 31 Mart’taki yerel seçimde yarışacak İzmir adayı belli oldu.

CHP Merkez Yönetim Kurulu ve (MYK) ve Parti Meclisi’nin (PM) onayından sonra Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak gösterildi.

CHP’de İzmir adayının belirlenmesi ile ilgili süreç uzayınca daha önce aday olmayacağını duyuran mevcut başkan Aziz Kocaoğlu, tekrar aday olmak için Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştüğünü açıklamıştı.

‘SAKİN ŞEHİR’ HAREKETİ’Nİ TÜRKİYE’YE TAŞIDI

DHA’nın haberine göre, Soyer, çevre sorunlarına karşı gösterdiği duyarlılığın yanı sıra belediye başkanlığının ilk yılında uluslararası yerel kalkınma modeli Cittaslow (Sakin Şehir) hareketini Türkiye’ye taşıyan isim olarak biliniyor.

İsminin netleşmesi üzerine Tunç Soyer, ilk mesajını Twitter hesabından verdi. İzmirlilere teşekkür eden Soyer, bu görevi büyük bir aşkla yapacağını ifade etti:

“Sevgili İzmirliler, İzmir sevdası yolunda birlikte büyük ve uzun bir yürüyüşe başlıyoruz. Bu görevi büyük bir aşkla büyük bir şevkle yapacağımdan hiçbirinizin şüphesi olmasın. Hem bütün İzmirlilere hem de dünyanın dört bir yanında yaşayan gönülden İzmirlilere kucak dolusu, gönül dolusu teşekkürler. Aşkla İzmir.”

TUNÇ SOYER KİMDİR?

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. İsviçre Webster Koleji’nde Uluslararası İlişkiler, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Avrupa Birliği alanında yüksek lisans yaptı.

Bir süre turizm sektöründe çalıştı. 2004-2006 yılları arasında  İzmir Ticaret Odası’nda Dış İlişkiler Müdürlüğü ve Genel Sekreter Yardımcılığı görevinde bulundu. 2006’da Dışişleri Bakanlığı tarafından EXPO 2015 İzmir Yönlendirme Kurulu ve Yürütme Komitesi Genel Sekreterliği’ne atandı.

EXPO’daki görevi, İzmir’de tanınması ve siyasete yönelmesinin yolunu açtı. 2009 yerel seçiminde CHP’den Seferihisar Belediye Başkanı seçildi.

İZMİR’İN İLÇE ADAYLARI DA BELİRLENDİ

Bu arada CHP’nin İzmir’in ilçe belediyelerinde yarışacak adayları da belirlendi. Kesinleşen ilçe belediye başkan adaylarının listesi şöyle:

Narlıdere: Ali Engin 
Dikili: Adil Kırgöz
Foça: Adil Gürbüz 
Gaziemir: Halil Arda
Güzelbahçe: Özdem Mustafa
Karabağlar: Muhittin Selvitopu
Karaburun: İlkay Girgin Erdoğan

Karşıyaka: Cemil Tugay
Menderes: Mustafa Kayalar
Menemen: Serdar Aksoy
Çiğli: Selim Utku Gümrükçü

Ödemiş: Mehmet Eriş
Seferihisar: Yelda Celiloğlu
Selçuk: Filiz Ceritoğlu Sengel
Torbalı: Ramanzan İsmail Uygur
Urla: İbrahim Burak Oğuz
Konak: Abdül Batur

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin