CHP’li Özgündüz: Erdoğan, Abdullah Gül’e parlamenter sisteme geçmeyi önerdi

abdullah gül erdoğan

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Hulusi Akar’ın evinde görüştüğü Abdullah Gül’e ‘parlamenter sisteme’ geçmeyi önerdiği ileri sürüldü. İddianın sahibi CHP 24. Dönem Milletvekili Ali Özgündüz. Cem TV’de ‘Atakan Sönmez ile Not Defteri’ programında konuşan Özgündüz, Tayyip Erdoğan ile Abdullah Gül arasında bir görüşme gerçekleştiğini öne sürdü.

Görüşmeye aracılık eden ismin Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar olduğunu kaydeden Özgündüz, “Abdullah Gül ile Sayın Cumhurbaşkanı, Saadet Partisi, DEVA Partisi, Gelecek Partisi… Bunları toparlayıp başka bir ittifak kurarak, parlamenter rejim koşuluyla seçimde cumhurbaşkanlığı için destek verip kendisinin başbakan olması yönünde bir öneri sunulduğu şeklinde kulis bilgisi edindim. Eğer bu doğruysa parlamenter sisteme AKP geçecek. Çünkü bu durumda iktidarını sürdürme ihtimali var.” ifadelerini kullandı.

ÜSTÜN: GÜL’ÜN ADAYLIĞINI ENGELLEMEK İÇİN ÇALIŞMALAR YAPILDI

Öte yandan Erdoğan’la Gül’ün geçmişte AKP içerisinde yaşadığı ayrılıklara ilişkin bugüne dek kamuoyuyla paylaşılmamış iki olay ortaya çıktı. Independent Türkçe’nin haberine göre, 2019’da AKP’den istifa ederek Gelecek Partisi’nin kurucuları arasında yer alan Ayhan Sefer Üstün, 2007 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimi sürecine değinerek, “Sayın Gül’ün adaylığının engellenmesi için çalışmalar yapıldı. Parti grubunda Gül’ün ismi ilan edildikten sonra bile, bazı milletvekilleri Vecdi Gönül ve Nimet Çubukçu’nun adaylıkları için çalışmalar yürüttü. Bu çalışmaların, AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bilgisi dışında yapıldığı düşünülemez.” dedi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin