CHP’li belediyelerde asgari ücret reformu; 4 bin 500 TL

Konya’nın tek CHP’li belediyesi olan Tuzlukçu’da asgari ücret görüşmesinden sürpriz bir sonuç çıktı. İşçiler 300 lira zam istedi, CHP’li Belediye Başkanı Nurettin Akbuğa asgari ücreti 4 bin 500 lira yaptığını açıkladı. CHP’li Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlu, 2021 yılı için belediyede çalışan işçilerin asgari ücretinin 3 bin 100 liradan az olmayacağını duyurdu. CHP’li Kırşehir Belediyesi de en düşük ücreti 3 bin liraya yükseltti.

2021 asgari ücret görüşmeleri başladı. DİSK, TL’nin alım gücündeki erimeye dikkat çekerek, net asgari ücretin en az 3 bin 800 lira olması gerektiğini söylüyor. Mevcut şartlarda söz konusu rakamın verilmesi mümkün gözükmüyor. Halen 2,324 TL olan asgari ücretin 2,800 lira civarında belirlenmesi bekleniyor.

Ancak CHP’li belediyeler çıtayı yükselti. KRT Web’den Cihan Güner’in haberine göre; Tuzlukçu’nun CHP’li Belediye Başkanı Nurettin Akbuğa tüm işçileri sendikalı yaparken; kadrolu, sözleşmeli, şirket, taşerondan kadroya geçenler ayrımını da kaldırdı. 2 bin 650 lira olan maaşlar 4 bin 500 liraya çıktı. Tüm işçilerin maaşı eşit seviyeye çıkartılmış oldu. Akbuğa, “Sosyal demokrat olmanın bir anlamı vardır, biz de ayrıcalık olmaz eşit şekilde paylaşma olur.” dedi.

AKHİSAR BELEDİYESİ’NDE ASGARİ ÜCRET 3 BİN 100 TL OLDU

CHP’li Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlu, 2021 yılı için belediyede çalışan işçilerin asgari ücretinin 3 bin 100 liradan az olmayacağını duyurdu. Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “2021 yılında yüzler gülsün diye belediyemizde çalışan emekçilerimizin asgari ücreti 3.100 TL’den az olmayacak. Darısı tüm Türkiye’deki emekçi kardeşlerimizin başına” dedi.

CHP’li Kırşehir Belediyesi de en düşük ücreti 3 bin liraya yükseltti. Belediyeyi 462 milyon lira borçla devraldıklarını hatırlatan Kırşehir Belediye Bakanı Selahattin Ekicioğlu, uyguladıkları tasarruflarla her ay 3 milyon lira zarar eden belediyeyi, her ay 2 milyon lira kâra geçirdiklerini söyledi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin